Wakehurst: Ideálne miesto pre jesenný víkend

Skalnaté útesy, gigantické sekvoje, jazierka a vodopádiky, pekné mosty, figúrky vyrezané z dreva a vzduch, po ktorom budú deti spať ako drevo.


Ísť sem sa oplatí práve v októbri, kedy les hrá krásnymi farbami. Krajina je tu rôznorodá. Všetky tie skalnaté útesy, gigantické sekvoje, jazierka a vodopádiky.

Každá krivka tejto prírodnej krásy, a tiež tej vytvorenej ľudskými rukami sa chce odfotiť z každej strany.

Vzduch je natoľko iný od toho, aký nájdete v meste, že večer sa budete cítiť opití kyslíkom.

Okrem toho sa vám zatočí hlava pod návalom dojmov a emócii. Nemusíte pochybovať o tom, že deti budú po tejto prechádzke spať ako drevo. A vy tiež.

Wakehurst , tiež známy ako Wakehurst place, nájdete v západnom Sussexe a jedná sa o jednu z pobočiek kráľovskej botanickej záhrady Kew Gardens. Okrem toho patrí súčasne v National Trust, takže pokiaľ ste jeho členom, môžete navštíviť tento park zadarmo.

Rovnako ako mnohé objekty Natioan Trust bolo toto miesto súkromným majetkom. Dom bol postavený v roku 1590 a predpokladá sa, že je dielom jedného z najznámejších anglických architektov Christophera Wrena.
Aj napriek tomu, že bola usadlosť odvtedy niekoľkokrát prestavaná, stále sa považuje za príklad Tudorovskej architektúry.

V roku 1903 kúpil majetok Heral Loder. Herald bol veľkým milovníkom rastlín a financoval expedície do východnej Ázie, a tiež podporoval rôzne botanické činnosti.
Za 33 rokov sa mu podarilo vybudovať par a záhradu okolo svojho domu. Podarilo sa mu zozbierať kolekciu rastlín z Južnej Ameriky, Austrálie, Nového Zélandu.

O ďalších 30 rokov neskôr jeho nástupca sir Genry Price daroval majetok združeniu National Trust.

Neskôr sa o ďalší rozvoj záhrady sa postarala kráľovská botanická záhrada Kew Gardens.

Okrem toho sa na tomto mieste nachádza Millenium Seed Bank – semená rastlín, ktoré miznú na Zemi po celom svete sa tu zmrazujú a uskladňujú pre budúce generácie.

Najkrajšie je tu v októbri


Aj napriek tomu, že je v parku dostatok zaujímavých vecí a zábavy po celý rok, najlepší ćas na jeho návštevu je október.

Park zaujme nielen deti, dospelých, ale aj tínedžerov. Nájdete tu trasy s úlohami, úlohy s cenami.

Pri vchode do parku môžete zobrať svojmu dieťaťu “pas cestovateľa” a vypĺňať ho počas prechádzky. Musíte nájsť sedem bronzových kapsúl v rôznych zónach parku. Na kapsulách sú zobrazené semiačka rôznych rastlín a pri ňom sú uvedené zaujímavé fakty.

14. a 15. októbra sa tu bude pripravovať jablkový džús a mušt.

7.,8.,14., 15. 21.-29. októbra si môžu dať deti namaľovať na tvár jesenné vzory.

Ďalšie zaujímavosti parku

Labyrint
600-metrový špirálový labyrint. Prejdete ho od vonkajšieho koncu až do konca. Podobá sa to na meditáciu a veľmi to ukludňuje.

Talking totems
V háji lesa sú skryté stĺpy, ktoré boli kedysi kmeňmi stromov. Z kmeňov sú vytesané zvieratá – medvede, bobra, vtáky, rybky.

Treetrunk trail
Pri prechádzke lesom nájdete tunely a stany vyrobené z prútia, eko-lezeckú stenu a pne, po ktorých môžete veselo behať a skákať.

Giant redwood
Wakehurst sa pýši skutočnosťou, že tu rastie najväčšia novoročný strom v Anglicku, presnejšie obrovská sekvoja.
Výška stromu je 35 metrov a počas Vianoc je ozdobená 1800 žiarovkami.


Foto: Wakehurst Place jadepike4

Pridajte svoj komentár!

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup