Británia opustí Európsku úniu 29. marca 2019 o 23:00

Veľká Británia určila presný čas, kedy opustí Európsku úniu, uviedol britský minister pre Brexit David Davis.


David Davis, ktorý je zodpovedný za priebeh Brexitu a rokovania s partnermi zo strany EÚ vyhlásil, že toto rozhodnutie bude zakotvené v zákone.

Okrem toho musia byť vyriešené aj desiatky ďalších otázok spojených s odchodom z Európskej únie, ktoré nie sú dodnes vyriešené.

Ako oznámil britský minister pre Brexit, vláda krajiny zanesie príslušnú zmenu s uvedeným presného času odchodu z Európskej únie. Veľká Británia bude naposledy členom EÚ 29. marca 2019 o 22:59 londýnskeho času, pretože už o sekundu neskôr bude mimo únie.

Deň a čas nie sú vybrané náhodne, nakoľko podľa článku 50. Zmluvy o Európskej únii, krajina, ktorá chce opustiť EÚ, musí informovať Európsku radu o svojom pláne, a potom zachytiť detaily v zmluve vytvorenej medzi EÚ a Britániou. Následne musí byť zmluva schválená poslancami Európskeho parlamentu. Presný dátum odchodu musí byť zapísaný zmluve alebo môže nastať automaticky dva roky po oficiálnom oznámení o odchode z Európskej únie.

Referendum sa síce konalo v júni minulého roka, Spojené kráľovstvo podalo oficiálnu žiadosť o odchode z Európskej únie len 29. marca tohto roka, a preto začalo dvojročné obdobie odchodu platiť až od tohto dátumu.

“Vypočuli sme zástupcov spoločnosti a parlamentu a urobili túto zmenu, aby sme zabránili akýmkoľvek nedorozumeniam o tom, čo je to deň odchodu a čo znamená”, – upresnil Davis.

Minister tiež médiá uistil, že tento krok má urobiť proces oddelenia krajiny od EÚ “kryštálovo čistým”.


Foto: Bex Walton

Pridajte svoj komentár!

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup