Brusel nedopustí deportáciu európskych prisťahovalcov z Británie

Európsky parlament, ktorý má právo veta, povedal, že pre občanov Európskej únie sa po Brexite nič nezmení vo vzťahu k ich statusu. Európsky parlament má právo zablokovať akékoľvek rozhodnutie o deportácii občanov Európskej únie žijúcich v Británii.


Minulý týždeň vyšlo najavo, že EÚ a Británia nedosiahli vzájomnú dohodu o právach európskych občanov, žijúcich v krajine.

Guy Verhovstadt, hlavný koordinátor Brexitu v Európskom parlamente povedal ministrovi pre Brexit Davidovi Davisovi, že EÚ nemôže vystaviť európskych občanov, ktorí majú oficiálne bydlisko vo Veľkej Británii riziku deportácie v dôsledku Brexitu. To platí aj pre kontroly európskych občanov, ktoré sú v Británii prísnejšie, ako v EÚ.

Okrem toho požaduje Brusel od Británie udeliť európskym občanom právo priviezť so sebou členov svojich rodín z iných krajín. A to by malo byť potvrdené formou deklarácie, a nie vyhlásenia, okrem toho tento proces by mal byť úplne zadarmo.

V súčasnosti britská vláda oznámila, že Európania budú musieť zaplatiť za získanie nového statusu, ktorý im zabezpečí právo na trvalý pobyt. Suma povolenia na pobyt bude vo výške žiadosti o britský pas.

Európsky zväz trvá na tom, že žiadosti veľkých rodín sa môžu vyšplhať do stoviek libier, čo môže byť problémom pre rodiny s nízkymi príjmami.

Práva obćanov EÚ a Britov v Európskom zväze sú jednou z 3 kľúćových otázok, v ktorých neboli dosiahnuté dohody. Okrem toho je nedoriešená suma, torú požaduje EÚ od Británie a hranice v Írsku.

EÚ sa k dosiahnutiu dohody moc nehrnie a Británii zostal už len týždeň na dosiahnutie kompromisu, čo je však málo pravdepodobné.

Postoj EÚ na začiatku rokovaní bol jednoznačný a zväz chcel od Británie “jednu komplexnú dohodu”. Británia k tomu pristúpila a povedala, že výška “odstupného” musí byť jej súčasťou a odchádzajúca krajina musí vedieť, čo za tieto peniaze dostane. Potom však Brusel “zaradil spiatočku” a požaduje od Británie zaplatenie sumy, ku ktorej neustále pripisuje nové a nové položky.

Pokiaľ nebude táto dohoda do konca ultimáta, ktoré vystavilo EÚ, budú sa tieto otázky riešiť až v marci budúceho roka. Žiadne ďalšie kolá rokovaní nie sú až do decembrového summitu naplánované.

Počas najbližšieho týždňa sa očakáva, že Theresa May a Európsky parlament budú “rokovať za zatvorenými dverami”.


Foto: Guled Ahmed

Pridajte svoj komentár!

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup