Konzervatívec navrhol druhé referendum, aby zostalo Severné Írsko v colnej únii EÚ po Brexite

Takéto vyhlásenie urobil britský politik, člen Konzervatívnej strany Charles Tanncok, vo svojom prejave v Bruseli.


Charles Tannock trvá na tom, že rozhodnutie bolo prijaté výlučne voličmi na celonárodnom referende. Vzhľadom k tomu, že v predvečer Brexitu ešte stále nie je vyriešený problém hraníc medzi Severným Írskom, a občania krajiny musia rozhodnúť, či má krajina zostať v colnej únii EÚ alebo nie.

Treba poznamenať, že väčšina občanov Severného Írska hlasovala v referende o odchode krajiny z EÚ za zotrvanie v únii, pričom za zotrvanie bolo 56% a za odchod 44%.

Aj napriek tomu však Severné Írsko ako súčasť Spojeného kráľovstva odchádza z Európskej únie.

Teraz sa rokovania o Brexite ohľadom kontroly hraníc medzi Severným Írskom a Írskou republikou dostali do slepej uličky, nakoľko britská premiérka Theresa May trvá na tom, že celé Spojené kráľovstvo musí opustiť pri odchode colnú úniu s Európskou úniou.
Na druhej strane obe strany, či už Británia, rovnako aj EÚ nechcú stanoviť na írskom ostrove hraničné kontroly.

Európska únia predložila návrh na zachovanie colnej únie v Severnom Írsku aj po Brexite, aby sa zabránilo hraničným kontrolám v prístavoch Írskeho mora.

Britská vláda a Demokratická strana unionistov, ktorí v parlamente zastupujú záujmy Severného Írska, považujú tento stav vecí za neprijateľný.

Írsky premiér Leo Varadkar varoval, že v prípade, že britská vláda neposkytne písomné vyjadrenie o tom, že na hranici nepristúpi k prísnym kontrolám, môže v budúcnosti v prípade Brexitu vetovať akékoľvek rozhodnutie.

Tannock je odporca odchodu krajiny z EÚ a verí, že druhé referendum o tejto otázke je najlepším spôsobom, ako demokraticky rozhodnúť. Pripustil tiež, že požiadal o írsky cestovné pas.


Foto: Garon S

Pridajte svoj komentár!

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup