Nové podrobnosti o settled statuse Slovákov v Británii po Brexite

Dnes bol uverejnený nový dokument, v ktorom sa hovorí, ako sa bude postupovať pri vybavovaní žiadostí o pobyt, ktorý bude zjednodušený a ľahko použiteľný.

Občania EÚ sú prínosom

Tí, ktorí požiadajú v Spojenom kráľovstve o pobyt po tom, ako Británia opustí Európsku úniu, sa nemusia obávať, že ich žiadosť bude zamietnutá kvôli triviálnym technickým chybám a pracovníci ministerstva sa s nimi v prípade potreby spoja a preberú tieto podrobnosti.

EÚ občania získajú zákonné právo na odvolanie voči rozhodnutiu v súlade so svojim súčasnými právami vďaka smernici o slobode pohybu, pokiaľ bude ich žiadosť o získanie settled statusu v Británii zamietnutá.

V technickom dokumente, ktorý bol odoslaný Európskej komisii ako súčasť rokovaní o Brexite britská vláda zdôraznila, ako bude nový systém optimalizovaný, ľahko zvládnuteľný a konzultovaný s občanmi krajín Európskej únie.

Britská premiérka Theresa May niekoľkokrát zdôraznila, že ochráni práva občanov krajín Európskej únie žijúcich v Británii a ochrana práv Britov v Európe je prvou prioritou budúcich rokovaní. Prednedávnom tiež May povedala, že nová dohoda je na dosah ruky.

Minister pre Brexit David Davis povedal:

“Bolo jasné, že ochrana práv občanov Európskej únie má v našich rokovaniach najvyššiu prioritu. Majú veľký prínos pre našu ekonomiku a spoločnosť a nechceme tu uvidieť zmenu ako dôsledok nášho rozhodnutia opustiť EÚ.

Budeme podporovať všetkých, ktorí chcú zostať, aby získali settled status prostredníctvom nového, priamočiareho a efektívneho systému.

Posledné kolo rokovaní predstavovalo skutočný pokrok v tejto oblasti a som presvedčený, že dokument, ktorý sme dnes uverejnili môže uľahčiť dohodu o zaručení práv Britov žijúcich v EÚ 27 krajinách a naopak.”

Čo sa hovorí v novom dokumente?

– dať EÚ občanom dosť času na podanie žiadosti, pričom budú mať na to dva roky po tom, ako Británia opustí EÚ

-minimalizovať dokumenty, ktoré musia žiadatelia poskytnúť a umožniť úradníkom kontaktovať žiadateľov v prípade menších problémov so žiadosťou

– náklady na žiadosť nebudú vyššie ako náklady na britský pas

– dať EÚ občanom zákonné právo na odvolanie v súlade so súčasným právom na slobodu pohybu, pokiaľ bude žiadosť o trvalý pobyt v Británii po Brexite zamietnutá

– zavedenie digitálneho, zjednodušeného systému, ktorý sa bude užívateľom ľahko používať

– od občanov EÚ sa nebude vyžadovať komplexné nemocenské poistenie alebo odtlačky prstov

– proces získania nového statusu bude maximálne jednoduchý a lacnejší pre tých, ktorí už majú dokumenty potvrdzujúce ich právo na trvalý pobyt

Ministerka vnútra Veľkej Británie Amber Rudd tiež povedala, že občania EÚ krajín žijúci v Spojenom kráľovstve majú pre krajinu obrovský prínos a chce, aby zostali.
Na druhej strane ministerka zdôraznila, že tí, ktorí zneužili pohostinnosť Spojeného kráľovstva a spáchali v krajine závažné trestné činy budú musieť odísť.

Nový dokument, ktorý obdržala Európska komisia nájdete TU a tlačovú správu britskej vlády o nových podrobnostiach v settled statuse nájdete TU.

Pridajte svoj komentár!

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup