V stavebníctve je nedostatok pracovníkov

Zvyšovanie tempa výstavby bytov a zlepšenie infraštruktúry v krajine viedlo k zhoršeniu problému s nedostatkom bežných pracovníkov v stavebníctve.


Spoločnosti pociťujú nedostatok murárov, a iných odborníkov, čo spôsobuje tiež spomaľovanie tempa výstavby.

62% stavebných spoločností sa stretlo s nedostatkom zamestnancov v treťom štvrťroku 2017 roka. Takýto vysoký rast deficitu pracovníkov v stavebníctve bol zaznamenaný po prvýkrát za posledné dva roky a je jedným z najvyšších ukazovateľov za celú históriu tohto odvetvia.
Posledných päť rokov čelilo nedostatku personálu 40% stavených spoločností.
Jedným z dôvodov, prečo nechcú ľudia pracovať v tomto odvetví môže byť nedostatočné financovanie zamestnancov.

Vzhľadom na vývoj výstavby sa očakáva, že ziskovosť spoločností bude rásť, a ich pracovníci budú ešte viac zaťažení. Avšak rast zamestnanosti bude tento rok pomalší, ako v období od 2013 do 2015 roku.

Na rozvoj stavebného sektoru majú priamy vplyv aj rokovania o Brexite, ktoré vnášajú do odvetvia neistotu. Pre firmy je ťažšie pritiahnuť do stavebníctva nové investície, a banky neochotne požičiavajú peniaze kvôli finančným rizikám. Ďalšie problémy sú spôsobené aj nedostatkom kvalifikovaných pracovníkov.

Podľa štatistík je úroveň nezamestnanosti v krajne na úrovni 4.3% a je najnižšia od roku 1975.
Za 12 mesiacov od júna 2016 do júna 2017 vyrástol počet ľudí pracujúcich v stavebníctve o 42-tisíc, a dnes pracuje v tomto odvetví okolo 2.9 milióna ľudí.

Pridajte svoj komentár!

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup