Banky dostanú pokutu, pokiaľ nebudú kontrolovať imigračný status zákazníkov

Podľa nových pravidiel banky a stavebné komunity budú povinné informovať ministerstvo vnútra Home Office, pokiaľ meno držiteľa účtu bude v imigračnej databáze ministerstva.


V prípade, pokiaľ banky a stavebné spoločnosti nevykonajú od januára dôkladné imigračné kontrolu účtov svojich klientov, bude im hroziť pokuta alebo iné sankcie.

Od januára 2018 roku budú musieť banky kontrolovať imigračný status svojich zákazníkov s účtami, pričom takých je v krajine až 76 miliónov. Informácia sa bude kontrolovať v databáze ministerstva vnútra a kontroly budú musieť byť vykonávané každé tri mesiace, pričom prvá bude už v januári budúceho roka a jej výsledky budú odoslané Home Office. Takým spôsobom plánuje nájsť ministerstvo vnútra nelegálnych prisťahovalcov a deportovať ich z územia Spojeného kráľovstva.

Proces inšpekcií bude regulovaný úradom Financial Conduct Authority, ktorý má právo rozdávať pokuty alebo sankcie finančným inštitúciám v prípade nedodržania pravidiel. Okrem toho bude môcť Home Office požiadať od finančnej inštitúcia uzatvorenie alebo zablokovanie účtu konkrétnej osoby ešte pred tým, ako bude vec vysvetlená na súde.

Kritici týchto opatrení skonštatovali, že samotný proces kontroly môže byť chybný vzhľadom na “nedokonalú” základňu ministerstva vnútra. Takým spôsobom budú rizikovou skupinou tí prisťahovalci, ktorí sa nachádzajú na území Spojeného kráľovstva legálne a Home Office im omylom zavrie bankový účet.

Zákon o overovaní účtov bol prijatý 30. októbra 2016 roku a podľa imigračného zákona musia od roku 2014 banky kontrolovať imigračný status svojich klientov pri otvorení účtu.


Foto: Ning Ham

Pridajte svoj komentár!

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup