Deportácia bezdomovcov podľa štátnej príslušnosti je nezákonná

Najvyšší súd Veľkej Británie rozhodol, že deportácia ľudí bez domova z krajiny na základe štátnej príslušnosti nie je v súlade so zákonom.


Britské médiá oznámili rozhodnutie Najvyššieho súdu krajiny o tom, že deportácia bezdomovcov, ktorí sú občanmi Európskej únie z krajiny je nezákonná.

Sudkyňa rozhodla, že administratívne opatrenia prijaté vo februári 2017 roku, boli diskriminačné a porušovali európske právo.

Podľa názoru sudkyne nespĺňa samotné bezdomovectvo zákonné požiadavky na deportáciu, dokonca aj pokiaľ je sprevádzané takými priestupkami ako je žobranie, pitie alkoholických nápojov a prekážanie ostatným ľuďom v okolí.

Bezdomovcom sa môžu stať ľudia všetkých národností, avšak opatrenia na vyhostenie sú uplatňované len k občanom Európskej únie.

V dôsledku toho požiadala sudkyňa o vylúčenie deportácie z pravidiel ministerstva vnútra a nahradiť obetiam súdne náklady.

Predstaviteľ ministerstva vnútra uviedol, že sú sklamaní rozhodnutím súdu, avšak nebudú sa voči nemu odvolávať.

Jeden z riaditeľov charitatívnej organizácie v ktorej hľadali bezdomovci pomoc povedal, že ich sily boli mnohokrát nasmerované na boj proti strachu z deportácie bezdomovcov, pričom im mohli radšej pomôcť vrátiť sa z ulice do spoločnosti.

Vo svojom prejave zástupca ministerstva vnútra povedal, že počet bezdomovcov v Spojenom kráľovstve vyrástol o 51% v rokoch 2010 až 2015, pričom niektorí občania Európskej únie prichádzajú do Veľkej Británie s cieľom “žiť na ulici”, čo kazí povesť Londýna ako turistického centra.

Štatistické údaje hovoria, že občania krajín strednej a východnej Európy predstavovali v Londýne v roku 2007 len 10% bezdomovcov, avšak v roku 2016 vyrástol ich počet o tretinu.
Predtým zástupca Európskej komisie uviedol, že občania Európskej únie majú plné právo žiť v iných krajinách Európy bez ohľadu na to, či sú bez domova alebo nie.

Počas posledných 12 mesiacov bolo z Veľkej Británie deportovaných takmer 5-tisíc ľudí v spojitosti s obvineniami z bezdomovstva, čo je o 14% viac, ako v roku 2016.

Pridajte svoj komentár!

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup