Francúzsko chce, aby Británia “platila” za kontroly na hraniciach

Francúzsky prezident Emmanuel Macron požaduje, aby Veľká Británia dodatočne platila za organizáciu hraničnej kontroly v prístavoch medzi krajinami po odchode krajiny z Európskej únie.


Macron má v pláne nastoliť túto otázku na najbližšom stretnutí s Theresou May už v januári budúceho 2018 roku.

V súčasnosti Británia už financuje dohodu o colnej kontrole v Lamanšskom prielive, podľa dohody Calais, the Le Touquet Treaty.

To znamená, že Briti už fakticky platia za organizáciu hraničných kontrol na francúzskej strane.

Ako uviedli úradníci, cena organizácie prísnych hraničných kontrol medzi Britániou a Francúzskom prostredníctvom kanála bude stáť omnoho viac, ako colná kontrola na hraniciach medzi Severným Írskom a Európskou úniou.

Francúzske prístavy Calais a Dunkirk sú jedny z najrušnejších na svete a prechádza cez nich každý deň napríklad okolo 800-tisíc náhradných dielov pre autá, a tiež veľké množstvo potravín.
Okrem toho Británia nakupuje od Francúzska viac tovarov, ako im predáva.

Konzervatívny poslanec Duncan Smith poznamenal:
“Žiadna iná krajina nepožaduje od Británie peniaze na organizovanie kontroly na hraniciach, ani Holandsko, ani Belgicko. Navyše nebudeme vydeľovať dodatočné finančné prostriedky mimo dohodnutej sumy “odstupného” s EÚ. Pokiaľ chce únia vydeliť časť z týchto peňazí priamo Francúzsku, je to jej právo.”


Foto: Number 10

Pridajte svoj komentár!

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup