Británia zaplatí za odchod aj bez uzatvorenia obchodnej dohody

Zatiaľ sa ešte vôbec nerokovalo o obchodných otázkach medzi Európskou úniou a Veľkou Britániou. Britský minister financií Philip Hammond však tvrdí, že dokonca aj bez uzatvorenia obchodnej dohody medzi oboma stranami bude musieť Spojené kráľovstvo zaplatiť EÚ za svoj odchod.


V súčasnosti sa pohybuje výška odstupného vo výške približne 45 miliárd libier, avšak presný údaj je pre verejnosť tajný.

Predtým Theresa May hovorila, že Británia zaplatí EÚ len v tom prípade, pokiaľ bude uzatvorená obchodná dohoda. Avšak Hammond tvrdí, že za všetky finančné záväzky bude potrebné zaplatiť.
Aj keď sa samotní konzervatívci ešte medzi sebou nedohodli, nemali dokonca možnosť rokovať o možných budúcich vzťahov medzi oboma stranami. Preto Hammond očakáva, že iniciátorom bude v tejto otázke práve Brusel.

Už dávno sa hovorí o tom, že samotná britská premiérka sa bojí dotýkať otázok spojených s obchodnou dohodou, nakoľko sa bojí rozkolu vo vnútri strany, čo by mohlo viesť k jej rezignácii.

Boris Johnson a Michael Gove trvajú na tom, aby boli pretrhnuté všetky vzťahy s ekonomickými štruktúrami EÚ.
Minister financií Hammond na druhej strane trvá na tom, že bude potrebné pridržiavať sa pravidlami a predpismi európskeho jednotného trhu.
Ustanovenia obchodnej dohody by mali byť prerokované na začiatok vo vnútri britskej vlády a len potom po uzatvorení kompromisu medzi ministrami by sa malo pristúpiť k rokovaniam s EÚ.

Samotní konzervatívci vo vnútri svojej strany nedosiahli v tejto otázke kompromis, avšak súhlasili s tým, aby zaplatili EÚ okolo 45 miliárd libier ako odstupné za svoje záväzky a krok k obchodnej dohode.

Aby ministerstvo financií upokojilo konzervatívcov neskôr vyhlásilo, že Británia nebude musieť zaplatiť za odchod, pokiaľ nebude uzatvorená obchodná dohoda.

Neskôr popreli vyhlásenie Hammonda aj na Downing Street a vyhlásili, že “nič ešte nie je konečne rozhodnuté, kým nie všetko dohodnuté”. To sa týka aj otázky sumy kompenzácie.

Pridajte svoj komentár!

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup