Nové pravidlá lepšie ochránia škótskych nájomníkov

V Škótsku vstúpili do platnosti od 1. decembra nové pravidlá pre nájom a prenájom bývania pre súkromných nájomníkov. Nové pravidlá lepšie ochránia práva nájomníkov a landlordi budú musieť byť trpezlivajší, pokiaľ zmenia plány a budú chcieť vysťahovať platiaceho nájomníka.


Teraz bude vo všetkých nájomných zmluvách dátum jej konečného termínu otvorený – nájomcovia budú môcť používať neobmedzené obdobie nájmu, čo znamená, že vysťahovanie bez závažných dôvodov nebude možné.

Nájomné budú môcť landlordi zdvihnúť len raz za 12 mesiacov, pričom pokiaľ bude nájomca považovať rast nájomného za nespravodlivý, bude sa môcť obrátiť na špeciálnu službu.

Okrem toho sú v zákone stanovené ďalšie tri kľúčové zmeny.
Po prvé, lehota na upozornenie pred ukončením zmluvy sa predlžuje, pokiaľ nájomca žil v byte viac ako šesť mesiacov a pravidelne platil nájom, tak musí byť upozornený na vysťahovanie najmenej 84 dní vopred.
Za druhé bolo zavedené zjednodušenie oznámenia o ukončení nájmu alebo túžbe odísť zo strany nájomcu.
Okrem toho bol vypracovaný vzor nájomnej zmluvy ktorý úrady odporúčajú prenajímateľom používať.

Nový zákon však stále ponecháva majiteľom nehnuteľnosti právo oznámiť nájomcovi o vysťahovaní sa v niektorých prípadoch, vrátane zámeru predať alebo opraviť majetok, či usadiť sa v nej.

Pokiaľ nájomca nemohol opustiť byt po ukončení lehoty na vysťahovanie, tak môže dať majiteľ vec na súd.

Odborníci už označili zavedenie nového zákona za “nový úsvit”, nakoľko znamená pre nájomníkov väčšiu stabilitu a menej papierovej byrokracie.

Niektoré realitné kancelárie si však myslia, že nové pravidlá a najmä otvorený dátum ukončenia zmluvy porušujú práva majiteľov nehnuteľností, obzvlášť tých,ktorí prenajímajú svoje ubytovanie študentom a návštevníkom festivalov.

Viac o zmene v zákone a právach nájomníkov v Škótsku nájdete TU na stránke škotskej vlády.


Foto: Vanina W.

Pridajte svoj komentár!

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup