Po dohode May a EÚ začal kurz libry rásť

Therese May sa podarilo dohodnúť s EÚ a britská libra začala rásť vo vzťahu k ostatným výmenným menám. Britská libra zaznamenala počas posledných dní po pozitívnych správach výrazný rast a následne pád po podraze zo strany EÚ.


V piatok, 8. decembra po rannom vyhlásení Európskej komisie o značnom pokroku v diskusií v troch kľúčových podmienkach Brexitu: finančnom vyrovnaní, právach občanov EÚ v Británii a hraničnej kontrole medzi Severným Írskom a Írskom.

V ranných hodinách vyrástla v piatok libra voči americkému doláru rásť o 0.3% a vo vzťahu k euro o 0.4%,. Taktiež zaznamenala libra nárast voči japonskému jenu, švajčiarskemu franku, austrálskemu a kanadskému doláru a iným menám.

Britská premiérka Theresa May prišla do Bruselu v piatok 8. decembra v ranných hodinách, aby sa postavila pred novinárov na spoločnej tlačovej konferencií.
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker povedal, že b rokovaniach bol zaznamenaný “významný pokrok” a na budúci týždeň sa posunú k druhému kolu rokovaní.
Podľa jeho slov získajú v prechodnom období podnikatelia istotu a vyjednávači môžu začať riešiť otázky budúcich obchodných vzťahov.

Libra bola vo štvrtok voči euru 1:1.1316 a na pozadí dobrých správ o dohode a pokroku vyrástla až na 1:1499.

V rovnaký deň len pár hodín po tomto vyhlásení prišla správa hlavného vyjednávača Európskej únie Michela Barniera o tom, že EÚ nezačne vyjednávania skôr ako vo februári.
Toto vyhlásenie bolo studenou sprchou pre britskú libru, ktorá začala opäť klesať a dostala sa naspäť tam, kde bola v predchádzajúci deň.

V súčasnosti je kurz libry k euru 1:1.1367.

Na grafe nižšie môžete vidieť, ako libra po oznámení dohody prudko vyrástla, a ako začala potom klesať po podraze zo strany EÚ.


Foto: Pete

Pridajte svoj komentár!

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup