Rokovania o Brexite môžu viesť k rozdeleniu krajiny

Teraz sa celý proces rokovaní odchode krajiny z Európskej únie zameriava na otázku Severného Írska, ktoré chce zostať na jednotnom trhu EÚ aj po Brexite, zatiaľ čo zvyšok krajiny chce z neho odísť.


O tom, ako bude hranica kontrolovaná sa ešte obe strany nedohodli.
Líderka DUP dala jasne najavo, že nepripustí oddelenie Severného Írska, či už politicky alebo ekonomicky, od zvyšku Spojeného kráľovstva.
Rovnakú pozíciu zastáva aj britská premiérka, ktorá trvá na tom, že Spojené kráľovstvo musí opustiť EÚ, a tiež jednotný európsky trh ako jeden celok.

Prívrženci EÚ tvrdia, že zachovanie členstva na jednotnom trhu je pre Severné Írsko optimálnym riešením, ktoré mu umožní zachovať si tisícky pracovných miest v celej krajine.
Takéto rozhodnutie by mohlo viesť k rozdeleniu v krajine vzhľadom na to, že Briti v rôznych oblastiach môžu byť nespokojní s tým, že časť krajiny zostane na jednotnom trhu a časť nie, čo ovplyvní ekonomickú situáciu.

Okrem toho sa sa samotná Británia v referende rozdelila na dva tábory a 48 percent si želalo zotrvanie v EÚ a 52% odchod.

Predseda Európskej rady Donald Tusk dal jasne najavo, že zatiaľ nie je žiadna dohoda o írskej hranici, EÚ nemá v pláne pristúpiť k obchodným rokovaniam.

Minister zahraničných vecí a obchodu Simon Coveney verí, že hranica medzi Severným Írskom bude “neviditeľná”, bez bariér tak, ako vyzerá dnes.

Pridajte svoj komentár!

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup