Strana DUP prerušila podpísanie zmluvy medzi UK a EÚ o hranici s Írskom

Efekt bumerangu sa prejavil a strana, ktorá zabezpečila Therese May zachovanie funkcie britskej premiérky vďaka koaličnej dohode, podkopala jej pozíciu pri podpísaní zmluvy s Európskou úniou.


V Európskom parlamente avizované podpísanie dohody medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom o statuse Severného Írska sa neuskutočnilo a osud obchodných rokovaní v súvislosti s Brexitom opäť v ohrození.

Dôvodom na zlyhanie dohody bola náhla intervencia Strany demokratickej únie, ktorej líderka Arlene Foster povedala, že poslanci zablokujú dohodu.
Unionisti vyhlásili protest pred plánmi, aby bola časť Spojeného kráľovstva pod jurisdikciou Európskej únie pre zachovanie všetkých ekonomických pravidiel a predpisov po Brexite.

Írsky premiér Leo Varadkar vyjadril svoje pobúrenie nad nečakaným protestom v Londýne.

“Britská strana, ako aj ja, schválili text dohody po konzultácii s predsedom Európskej komisie Jean-Claudom Junckerom a hlavou Európskej rady Donaldom Tuskom. Som prekvapený tým, že britská vláda odmietla podpísať dohodnutý dokument.” – povedal Varadkar.

Theresa May a Jean-Claude Junckej sa objavili pred novinármi v hale ústredia Euópskej komisie po trojhodinovom pracovnom obede.

“Napriek všetkému našemu úsiliu a značnému pokroku v práci vyjednávačov nad uzatvorením dohody, nemôžeme dokončiť prácu jej podpísaním dnes. Vo väčšine aspektov zmluvy sme dosiahli konsenzus, no zostali dve alebo tri otázky, ktoré vyžadujú ďalšie rokovania. Sme pripravení obnoviť rokovania s britskou stranou neskôr tento týždeň.
Chcem oddelene zdôrazniť, že sme svedkami zblíženia pozícii strán, a jedná sa o obojstrannú zásluhu vyjednávačov. Dúfame, že dohoda bude dosiahnutá k momentu decembrového summitu Európskej únie. Nejedná sa o zlyhanie rokovaní, ale konečné dohodnutie postojov.” – povedal Juncker.

Britská premiérka v svojom prejave potvrdila vyhlásenie Junckera.


 

 

Pridajte svoj komentár!

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup

Ahoj!

Naše správy nájdeš aj na Facebooku!

Powered by WordPress Popup