V Škótsku zakázali cirkusy s divými zvieratami

Severná krajina Spojeného kráľovstva prijala progresívny zákon na ochranu zvierat pred zlým zaobchádzaním.


Poslanci škótskeho parlamentu schválili zákon, zakazujúci zahŕňať do cirkusových predstavení v šapitó čísla s nedomestikovanými zvieratami.

Ministerka životného prostredia a klimatických zmien Roseanna Cunningham povedala, že sa jedná o jedinečné rozhodnutie škótska, ktoré ukazuje zásadný odpor krutému zaobchádzaniu s divokými zvieratami.

Treba poznamenať, že tento zákaz sa vzťahuje len na potulné cirkusy a nie na stacionárne, ktoré môžu naďalej predvádzať predstavenia s tigrami, levmi, slonmi a ďalšími exotickými zvieratami.

Na dnes však medzi súčasne fungujúcimi šapitó nie sú organizácie, ktoré by si mohli dovoliť držať divoké zvieratá.
Ministerka Cunningham povedala, že zákaz platí nielen na miestne, ale aj na zahraničné cirkusy, ktoré prídu do krajiny na turné, a tiež organizácie, ktoré majú v programe vystúpenie divokých živočíchov.

Kritici zákona hovoria, že nie je žiadna jasná definícia pojmu “divoké zvieratá”, a preto nie je jasné, môžu zahrnúť cirkusy do svojich programov lamy, klokany, mývalov.

Zákonodarcovia však povedali, že tento nedostatok bude odstránený novelou zákona, ktorý nadobudne účinnosť už 1. januára 2018 roka.

Pridajte svoj komentár!

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup