Vodičom hrozí pokuta vo výške £1,000 za neuvedenie údajov o zdravotnom stave

Britské DVLA kontroluje, aké údaje o zdravotnom stave uviedli osoby, ktoré vlastnia vodičský preukaz.


Za skrytie alebo neuvedenie určitých zdravotných indikácii môže hroziť pokuta vo výške 1 000 libier, zrušenie poistenia a vedenie súdneho sporu, obzvlášť v prípade nehody.

Štatistiky ukazujú, že približne milión vodičov vo Veľkej Británii neuviedlo DVLA všetky údaje o svojom zdravotnom stave.

Je potrebné zdôrazniť, že každý majiteľ automobilu vo Veľkej Británii je povinný informovať DVLA o svojichh syndrómoch alebo ochoreniach od cukrovky cez vysoký tlak až po depresie.

Okrem toho, pokiaľ doktor vodičovi hovorí, aby nešoféroval motorové vozidlo v závislosti od jeho zdravotného stavu (spravidla po operácii), tak by mal na vodičský preukaz zabudnúť a vrátiť ho DVLA. Mnohí vodiči tak neurobili s tým, že si myslia, že bude pre nich potom ťažké vodičský preukaz vrátiť. Pravda je však taká, že až 90% vodičov získava svoj vodičský preukaz naspäť veľmi ľahko.

Pokiaľ vodiči ignorujú takúto lekársku správu doktora, potom by mal podľa slov General Medical Council praktický lekár informovať príslušné orgány DVLA o tejto skutočnosti.
Na druhej strane to, o čom sa rozpráva pacient s lekárom je dôverná informácia a nemala by byť ďalej šírená.
Rovnako druhí vodiči môžu “nabonzovať” porušovateľa zákona na ceste.

Jedným z najrozšírenejších problémov je zhoršenie zraku spojené s vyšším vekom. Práve to je dôvod, prečo sa vodičom odporúča podstúpiť kontrolu očného lekára každých desať rokov. Okrem toho môžu zhoršiť pozornosť vnímanie alebo ostrosť zraku či spôsobiť ospalosť aj niektoré lieky užívané pri prechladnutí alebo inom ochorení.A každý vodič musí s týmito faktormi počítať.

DVLA trvá na tom, aby sa vodiči venovali tejto problematike zodpovednejšie a niesli za svoje činy právnu zodpovednosť.

Pokiaľ vám lekár povedal, že nemáte šoférovať 3 mesiace a viac alebo nespĺňate zdravotné štandardy na vedenie motorového vozidla, mali by ste odovzdať váš vodičský preukaz DVLA, v inom prípade vám hrozí pokuta vo výške 1 000 libier.

Celý zoznam ochorení a chorôb, s ktorými si nemôžete sadnúť za volant nájdete TU na vládnej stránke.

Pridajte svoj komentár!

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup