Akí vtáci spievajú v Londýne počas januárových nocí?

Pokiaľ ste sa vydali v Londýne v noci na prechádzku so psom alebo zo zábavy, počuli ste hlasné a radostné spievanie vtákov počas decembrovej alebo januárovej noci.


Nie nič sa vám nezdalo, jedná sa o červienku obyčajná, po anglicky Robin. Tento operenec je príbuzný drozda, malý vták s veľký červeným fliačikom na tvári, krku a hrudníku.
Samec červienky kontroluje spevom svoje územie a na rozdiel od drozdov britské červienky neodlietajú v lete na juh. Okrem toho sa odlišujú od všetkých ostatných spevavých vtákov a kontrolujú svoje územie nie len v čase párenia, počas liahnutia mláďat, ale počas celej zimy.

Ďalšou zvláštnosťou tohto operenca je citlivosť na svetlo. V dedinách spieva zvyčajne na jar a v lete ráno skôr ako všetky ostatné vtáky a končí neskoro večer, takže vedie aktívny život aj za súmraku.

Pred niekoľkými rokmi štúdia vedcov z Glasgow ukázala, že pouličné osvetlenie vo veľkých mestách spôsobuje, že vtáky si myslia, že deň sa ešte neskončil a spievajú aj v noci. Druhá teória hovorí, že mestské červienky spievajú len v noci, nakoľko cez deň nie je ich spev kvôli mestskému šumu počuť.
Pridajte svoj komentár!

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup