Tisíce Britov si kúpili v Pakistane falošné tituly a diplomy

Tisíce Britov si dlhý čas kupovali falošné certifikáty, diplomy a tituly na “továrniach dokumentov” v Pakistane, hovorí vyšetrovanie programu File on Four na BBC Radio 4.


Vyšlo najavo, že falzifikáty z Pakistanu si objednávali aj konzultanti NHS, zdravotné sestry a jeden veľký britský dodávateľ.

V sieti Axact sú zahrnuté stovky falošných univerzít, v mene ktorých pracujú ľudia v call centre Karači. Názvy “vzdelávacích inštitúcii” sú zvučné mená ako Brooklyn Park University a Nixon Univerzity.
Na stránkach sú uvedené neexistujúce “vysoké školy”, ktoré sú ilustrované fotografiami šťastných a úspešných študentov.

Podľa údajov šetrenia File on Four kúpili zákazníci z Veľkej Británie v rokoch 2013 a 2014 viac ako 3 000 rôznych dokumentov, vrátane magisterských, doktorských a tiež PhDs titulov.

Redaktori BBC prešetrili zoznamy britkých kupujúcich certifikátov Axct a našli medzi nimi oftalmológov, anestéziológov, konzultantov NHS a ďalší zdravotnícky personál.
Ukázalo sa, že konzultant jednej z londýnskych nemocníc si kúpil v roku 2007 falošný titul v medicíne vnútorných orgánov. Medzi ďalšími zákazníkmi Axact bol doktor, potrestaný General Medical Council za utajenie záznamov v trestnom registri, anestéziológ s falošným titulom v odbore managementu nemocnice, poradca v detskej jednotke pohotovosti a ďalší.

V GMC hovoria, že kontrolovať certifikáty zdravotníckych pracovníkov musia zamestnávatelia.

Ďalším problémom je, že nákup ďalších certifikátov nie je samo o sebe trestným činom, avšak za prácu na ich základe sa môžu dostať falošní zdravotníci do väzenia až na 10 rokov.

Agenti Axact predali v roku 2015 až 215 000 dokumentov v mene 350 falošných vysokoškolských zariadení po celom svete a zarobili na tom £37,5 miliónov.

Vo vyšetrovaní File on Four sa opisuje aj ďalší prípad. Spoločnosť FB Heliservices kúpila v rokoch 2013 a 2015 falošné tituly svojim siedmym zamestnancom. Dvaja z nich boli pilotmi vrtuľníkov. jeden z nich pre BBC anonymne povedal, že uzatvoril pracovnú zmluvu na prácu v Curacao, avšak vláda krajiny požadovala od cudzincov dodatočné dokumenty. Obrátil sa preto na Axact. Všetci vedeli, že dokumenty sú falošné, avšak nik z nich nespôsoboval problémy.

Pridajte svoj komentár!

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup