Ceny domov sú na pokraji kolapsu! Čo ich naďalej drží hore?

Trh s nehnuteľnosťami v Spojenom kráľovstve dosiahol rovnako nebezpečnú úroveň, aká bola pred posledným veľkým pádom. Nehnuteľnosti si však naďalej držia svoju cenu. Prečo je tomu tak?

Kúpiť dom teraz alebo počkať na zrútenie trhu?

Koncom 2014 roku oznámil britský minister financií George Osborne o zmenách, ktoré viedli k poklesu počtu voľných domov na trhu.

Po štyroch rokoch je jedinou vecou, ktorá bráni zrúteniu trhu s nehnuteľnosťami, je naďalej nedostatok domov.

Odborníci na hypotekárne bývanie hovoria, že rast cien nehnuteľností sa spomalil, zatiaľ čo stavebná činnosť, a počet nových bytov zostali nezmenené.

Údaje banky Halifax hovoria, že ceny domov klesli od novembra do decembra o 0.6%, avšak v ročnom rozmedzí stúpli o 2.7%.

Pokles cien je spôsobený neistotou o budúcej ekonomike Spojeného kráľovstva a pretrvávajúcim výzvam pre potenciálnych kupcov.

Problém dostupného bývania sa podľa expertov môže zmeniť len v dvoch prípadoch, a to buď pokiaľ stúpnu mzdy, alebo klesnú ceny nehnuteľností.

Blízko ku kolapsu

Údaje banky Halifax hovoria, že dnes stojí priemerný dom exvivalent päť a pol násobku priemernej ročnej mzdy, pričom pred piatimi rokmi stál priemerný dom štyri a pol násobok priemernej mzdy.

Tieto údaje sú takmer totožné s pomerom, kedy začali klesať ceny nehnuteľností koncom 2007 roku.

Vzhľadom na to, že životné náklady rastú rýchlejšie ako mzdy, a tiež nízke úrokové sadzby nám hovoria o tom, že ľudia v krajine nemajú úspory, a preto nie je prekvapením, že ceny nehnuteľností prestali rásť.

Čo bráni pádu trhu s nehnuteľnosťami?

Je to veľmi jednoduché, aj keď si veľa ľudí nemôže dovoliť kúpiť domy za súčasné ceny, stále je zopár kupcov a domov na predaj je málo.

Realitní agenti hovoria o nedostatku ponuky, ktorá nie je tak silná ako dopyt a udržuje pokračovanie ročného rastu cien.

Ceny by mohli klesnúť, pokiaľ by bol nedostatok ponuky, avšak domov na predaj je naďalej málo.


Foto: aldisley

Pridajte svoj komentár!

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup