Donald Tusk Britom: Zorganizujte nové referendum a zostaňte v EÚ

Prime Minister Theresa May holds Bi lateral meeting with President Donald Tusk President of the European Council.

Predseda Európskej rady Donald Tusk vyzval k prevedeniu druhého referenda o Brexite, a dal jasne najavo, že Európskej únii bude stačiť akákoľvek forma vyjadrenia vole ľudu Spojeného kráľovstva v otázke zachovania členstva v únii.


Donald Tusk vyzval britskú vládu, aby ešte raz zorganizovala referendum o otázke členstva krajiny v EÚ.

Vysoko postavený úradník EÚ dal najavo, že Brusel privíta druhé referendum s rovnakou otázkou, aká bola pred obyvateľmi Spojeného kráľovstva postavená 23. júna 2016 roku.

Tusk tiež dodal, že pokiaľ sa Briti rozhodnú zostať naďalej v Európskej únii, únia ich rada privíta naspäť.

Ako jeden z argumentov Donald Tusk citoval výrok hlavného vyjednávača pre Brexit zo strany Británie Davida Davisa, ktorý urobil pred piatimi rokmi, kedy bola perspektíva prerušenia vzťahov s EÚ takmer nemožná. Vtedy poznamenal, že princípy demokracie sú porušované v takom prípade, pokiaľ parlament alebo samotný národ nemôžu odmietnuť nesprávne prijaté alebo nevýhodné rozhodnutie:

“Sám David Davis povedal: “Pokiaľ demokracii nedávate šancu zmeniť názor, prestáva byť demokraciou.” My na európskom kontinente sme nezmenili náš postoj k vám, naše srdcia sú pre vás naďalej otvorené”, povedal Donald Tusk.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker podporil svojho poľského kolegu a povedal o všeobecnej nálade v únii: “Verím, že tieto slová bude v Londýne dobre počuť.”

Začiatkom týždňa sa skupina proeurópsky naladených poslancov z britskej poslaneckej snemovne súkromne stretla s hlavným vyjednávačom pre Brexit Michelom Barnier. Podľa nepotvrdených informácii Barnier povedal, že nebude proti, pokiaľ sa Británia vzdá myšlienok na Brexit pred tým, ako odíde z EÚ, a teda do 29. marca 2019 roku.


Foto: Number 10

Pridajte svoj komentár!

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup