Libra stúpla od Brexitu voči doláru na maximum, voči euru klesla

Pozícia britskej meny sa posilnila na pozadí správ, že Španielsko a Holandsko sú pripravené podporiť Veľkú Britániu pri uzatvorení “mäkkej” zmluvy o Brexite.


Piatkové obchodovanie na valutových trhoch sa skončilo triumfom britskej meny, ktorej hodnota vyrástla o viac ako 1% do úrovne 1:13691 dolára. Jedná sa o najvyšší kurz od 24. júna 2016 roku, kedy sa Spojené kráľovstvo rozhodlo odísť z EÚ.

Maximálny kurz libry k doláru bol dosiahnutý krátko pred referendom, a bol 1:150, a minimálny bol zaznamenaný v januári 2017 roku 1:1.20.

Posilneniu britskej meny pomohla správa Bloomberg, v ktorej sa hovorí, že Španielsko a Holandsko oznámili o rozhodnutí podporovať v záujme obchodných a investičných vzťahov s Britániou “mäkký” Brexit.

Ekonómovia hovoria, že súčasná vysoká úroveň libry k doláru nie je pravdepodobne trendom, nakoľko americký dolár oslabil voči ostatným rezervným menám, avšak to, že trh začína pozitívne reagovať na malé dobré vzťahy medzi Britániou a EÚ je optimistické.

Kurz libry a eura

Zatiaľ čo britská libra voči americkému doláru výrazne podrástla, voči euru sa takouto štatistikou nemôže pochváliť.

Za rok mala libra najvyššiu hodnotu 18. apríla 1:1.197 a najnižšiu 27. augusta 1:1.079

Počas minulého týždňa bola zaznamenaná najvyššia hodnota libry k euru 1:13489 v utorok a stredu, potom začal kurz klesať a padol v piatok až na 1:12211. Pred víkendom však stihla ešte libra “nabrať silu” a podskočila na súčasných 1:1249.

Pridajte svoj komentár!

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup