Malé mestá v Británii môžu zostať bez bankomatov Free Cash Withdrawals

Výskumné centrum spotrebiteľského trhu Which? varuje, že rozhodnutie spoločnosti Link znížiť počet bankomatov v celej krajine poškodí záujmy spotrebiteľov.


Na jeseň 2017 roku spoločnosť Link ktorá spravuje sieť z 55 000 bankomatov v ktorých sa dá stiahnuť hotovosť z kárt akýchkoľvek bánk bez poplatkov, oznámila o svojich plánoch zrušiť časť prístrojov.

Od roku 2005 do roku 2017 roku spoločnosť expandovala v celej krajine, pričom zvýšila 1.5 násobne počet automatov zadarmo pre fyzické osoby na výber peňazí.
Dnes sa vedenie spoločnosti domnieva, že rozsiahlosť siete je nadbytočná a neprináša očakávaný zisk.

Výskumné centrum spotrebiteľského trhu Which? zareagovalo na vyhlásenie Link prieskumom, ktorý dokázal, že sa nejedná o presýtenie siete, ale o jej neracionálne rozdelenie. Viac ako dvesto obývaných zón nemá ani jeden aparát, a miestni obyvatelia musia jazdiť do susedných miest, aby si mohli z tamojších bankomatov vybrať hotovosť.

Which poukazuje na to, že v oblastiach, kde nie sú bankomatové siete, žijú nie desiatky, či stovky, ale v niektorých prípadoch dokonca tisíce ľudí. Napríklad v okruhu PE32 v Norfolku žije od 15 300 obyvateľov, TA7 v Sommersete 14 980 obyvateľov a TN27 v Kente 12 400 obyvateľov.

Link zarába na tom, že zbavuje komerčné banky od povinnosti nainštalovať bankomaty ich značky. Aparáty s nadpisom Free ATM vydávajú peniaze bez poplatkov z kárt akýchkoľvek bánk, pričom si od bánk účtovala 25 pencí za transakciu.
Odborníci Which? trvajú na tom, že v situácii, kedy banky masovo zatvárajú oddelenia v malo obývaných oblastiach, je zachovanie a optimalizácia siete bezplatných univerzálnych bankomatov dôležité nie z ekonomického pohľadu, ale zo sociálneho.


Foto: DAVID HOLT

Pridajte svoj komentár!

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup