Penryh Castle: Zámok z rozprávok a legiend

Zámok Pentryhn a jeho okolie sú jedným z najkrajších kútov Walesu. Drsná normandská krása tejto pevnosti je spojená s vzácnou krásou krajiny. Aby ste ju navštívili, musíte ísť do Gwynedd County vo Walese v blízkosti Llandygai.


Toto miesto priťahuje fotografov, milovníkov architektúry a milovníkov stredovekej romantiky.

Turistov tu čakajú interiéry s luxusnými povrchmi, zbierky antikvariátnych a umeleckých diel, a tiež niekoľko zaujímavých múzeí.

Praktická geografia a hrdinské dejiny

Penryh Castle je modelom neonordmanskej architektúry. Prvé kamene boli položené v roku 1438 kedy majiteľ pozemku, waleský bojovník Faichane, rozhodol prestavať svoj drevený dom na kamenný. Z tejto stavby však dnes už len veľmi málo zostalo.

V roku 1840 sa dostal hrad do rúk nového majiteľa, ktorý sa pustil do veľkej rekonštrukcie. Nový architekt Thomas Hopper zachoval len staré točivé schodisko a klenuté pivnice, a tiež časť kamenného muriva. V tej dobe prevládal v architektúre neonormandský štýl a Panryh získal jasný odtlačok tejto módy: jeho steny sú s hrotmi a okrúhlymi klenutými vežami. Steny sú vyrobené zo silnej bridlice a porastené malebným brečtanom.

Takmer storočie, od roku 1820, vlastnil zámok podnikateľ George Pennat, a potom jeho dedičia. V roku 1951 však prešiel zámok do vlastníctva štátu a následne bol odovzdaný do fondu National Trust. Dnes spravuje fond interiéry zámku, a tiež steny a park. Miesto je otvorené pre turistov.

Pridajte svoj komentár!

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup