V Británii bolo zrušené účtovanie poplatkov za platbu kartou

Obchodníci a mestské rady stratili právo zdieľať so zákazníkmi náklady na obsluhu bezhotovostných platieb, uskutočňovaných kartami.


Od 13. januára 2018 roku je v Spojenom kráľovstve zrušený poplatok za zaplatenie platieb bankovými kartami akýchkoľvek systémov, a tiež PayPal a American Express.

Až do soboty mohli spoločnosti prenášať časť nákladov na zákazníka, pričom zvyčajne nebol poplatok veľmi vysoký, avšak pre zákazníka veľmi nepríjemný. Niekedy však predstavoval poplatok až 20%.

Najčastejšie sa s poplatkom za platbu bankovými kartami a službou PayPal stretávali zákazníci leteniek, a tiež ľudia ktorí platili za rôzne verejné služby v miestnych zastupiteľstvách.

Táto pozitívna správa má tiež svoje mínusy. Jeden je ten, že samotné komerčné a obecné organizácie nikto od poplatku neoslobodzuje, a fakt, že nebudú môcť presunúť časť nákladov na zákazníkov bude znamenať, že ceny vyrastú pre všetkých.

Druhý mínus je spojený s Brexitom. Vláda Theresy May uvádza zrušenie poplatkov za platbu bankovými kartami ako svoj ekonomický pokrok, avšak nie je to tak. Toto rozhodnutie bolo prijaté na základe direktívy Európskej únie a Veľká Británia ju musela splniť do 29. marca 2019 roku.
To znamená, že po odchode krajiny z EÚ môže byť toto rozhodnutie zrušené.

Pridajte svoj komentár!

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup