V Británii obľúbený liek proti bolesti spôsobuje mužskú neplodnosť

Závislosť Britov na liekoch proti bolesti je povestná a mnoho ráz si z nej cudzinci robia dokonca srandu. Avšak andrológovia dôrazne upozorňujú, že dlhodobé užívanie lieku ibuprofén môže mať vážne následky.


Dlhodobé užívanie ibuprofénu ako lieku proti bolesti a vysokej teplote spôsobuje zhoršenie produkcie testosterónu, čím zvyšuje u mužov riziko neplodnosti.

Spojenie medzi častým užívaním ibuprofénu a neplodnosťou je opisovaná ako hypogonadizmus – syndróm zníženia hormonálnej aktivity pohlavných žliaz.
Tento stav je za normálnych podmienok typický pre starších mužov, avšak užívaním ibuprofénu sa môže prejaviť aj u mužov “v rozkvete” sexuálnych funkcii.

Experiment na tridsiatich mužoch vo veku od 18 do 35 rokov trval približne šesť týždňov a jeho výsledky boli popísane vo vedeckom časopise Proceedings of the National Academy of Science:

“V rámci štúdie boli získané údaje, ktoré poukazujú na antiandrogénne účinky analgetík, ktoré umožňujú predpokladať, že tieto lieky môžu byť jednou z príčin neplodnosti dospelých mužov.”

Profesor endokrinológie na Univerzite v Newcastle vysvetluje, že klinické štúdie boli vykonané na úrovni buniek, a na úrovni biologických vzoriek a výsledky ukazujú, že dlhodobý príjem ibuprofénu skutočne potláča tvorbu testosterónu, avšak našťastie sa dá tento proces zvrátiť.

Podľa lekárov by sa nemal ibuprofén používať dlhšie ako tri dni za sebou.


Foto: quite peculiar

Pridajte svoj komentár!

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup