Zaplatí Európska únia Brexit za Európanov?

Britské médiá tvrdia, že predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker zvažuje možnosť, že Európska únia zaplatí za takzvaný “status presídlenca”, ktorý budú po Brexite získavať občania EÚ krajín, ktorí prežili v Spojenom kráľovstva päť rokov a viac.


Cena registrácie by mala podľa novín The Guardian predstavovať £72 za osobu.

Diskusia o pokrytí ceny registrácie Európskou úniou prebiehala počas stretnutia Junckera a Michela Barniera na zasadnutí Európskeho parlamentného výboru o Brexite.

Britská vláda trvá na tom, že občania Európskej únie budú povinní za registračný poplatok zaplatiť, pokiaľ budú chcieť naďalej zostať v krajine.

Európsky parlament, ktorý vetoval finančnú dohodu, niekoľkokrát zopakoval, že proces registrácie musí byť zadarmo, deklaratívny a žiadosti občanov by nemali byť schvaľované britským ministerstvom vnútra Home Office.

Podrobnosti celého postupu ešte nie sú známe a mali by byť uverejnené na budúci týždeň.

Zatiaľ nie je jasné, koľko ľudí z troch miliónov Európanov, žijúcich v Spojenom kráľovstve, bude registrovať svoj nový status.
Ich počet môže byť omnoho vyšší, pokiaľ krajiny EÚ z Východnej a Centrálnej Európy budú trvať na tom, aby dohoda o právach občanov po Brexite platila pre všetkých, ktorí prišli do Veľkej Británie pred koncom prechodného obdobia, pričom konečným dátumom bude pravdepodobne 31, december 2020 roku.


Foto: Garon S

Pridajte svoj komentár!

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup