82% mladých Litovcov chce emigrovať. Väčšina do Británie

Posledný prieskum ukázal, že mladí Litovci stále viac premýšľajú nad presťahovaním sa do inej krajiny. Najatraktívnejšie miesto pre život je podľa Litovcov Veľká Británia.


Najnovší prieskum ukázal, že o emigrácii rozmýšľajú Litovci už na škole.
Výsledky prieskumu najväčšieho litovského internetového denníka ukázali, že až 82% z 1243 študentov stredných škôl v Litve sníva o presťahovaní sa do inej krajiny.
Väčšina túži ísť na zárobky alebo sa učiť, zatiaľ čo 31.9% študentov plánuje opustiť krajinu navždy.

S vekom je želanie litovskej mládeže opustiť svoju krajinu ešte silnejšie a študenti čeliaci finančným ťažkostiam tvárou v tvár opúšťajú Litvu a hľadajú lepší život niekde inde.

“Často sa rozprávam so študentami a rozprávame o ich plánoch. Mnohí z nich plánujú odísť Študovať do zahraničia, pretože tu nie je dôstojná práca, finančná stabilita a budúcnosť. Študenti sa pýtajú sami seba: “Čo budem robiť po univerzite? Pokiaľ nemá táto krajina budúcnosť, tak radšej pôjdem do Londýna a zarobím slušné peniaze!”” povedal pre litovské médiá poslanec Mykolas Majauskas.

Podľa litovského štatistického úradu je najobľúbenejším miestom pre litovských emigrantov Veľká Británia, kde žije až 47% (180 000) z celkového počtu emigrantov. V Írsku žije okolo 47-tisíc Litovcov, v Nórsku 36-tisíc, v Nemecku 39-tisíc.

Krajinu opustili státisíce ľudí vo veku od 15 do 44 rokov, čo spôsobilo v Litve demografickú krízu. Len počas minulého roka emigrovalo z Litvy 50-tisíc ľudí.

Niektorí odborníci sa domnievajú, že Litovci sa ponáhľajú do Británie pred Brexitom, pretože si nie sú istí, čí budú mať túto možnosť po tom, ako krajina opustí Európsku úniu.

Podľa nedávnych štúdii sú Litovci druhou najpočetnejšou skupinu prisťahovalcov vo Veľkej Británie, ktorí pochádzajú z východne Európy.

Európska komisia sa domnieva, že masová emigrácia z Litvy je spôsobená nízkou úrovňou miezd v krajine. Oficiálne štatistiky hovoria, že priemerný plat v krajine je 640 eur.


Foto: Tasha Metamorfosis

Pridajte svoj komentár!

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup