Nájomníci platia za bývanie dvakrát toľko, ako pred desiatimi rokmi

Cena nájomného dosiahla v Británii rekordnú výšku. Celková suma nájomného, vyplácaného britskými nájomníkmi stúpla počas minulého roku nad 50 miliárd libier, čo je dvakrát viac ako pred desaťročím v roku 2007.


Čoskoro môže táto suma prekročiť celkovú sumu hypotéky, ktorú vyplácajú majitelia domov.

Dramatický zvrat zaznamenala štúdia najväčšej britskej realitnej realitnej kancelárie Countrywide.

Počas minulého roku zaplatili nájomníci prenajímateľom £51.6 miliárd, čo je o £1.8 miliardy viac ako v roku 2016, a dvojnásobne viac ako zaplatili nájomníci v roku 2007, kedy sa jednalo o sumu £22.6 miliárd.

Za rovnaké obdobie klesla celková suma za platenie hypotéky v krajine z £63.8 miliardy v roku 2008 na £57.4 miliardy v 2017 roku.
Dôvodom tohto poklesu sú nižšie úrokové sadzby a výhodnejšie ponuky s pevnou úrokovou sadzbou.

Analýza tiež ukázala, že najčastejšie svoje vlastné bývanie nemá generácia milénia, a teda musí platiť za nájom.Jedná sa o ľudí, ktorí sa narodili v rokoch 1977 až 1995. V Countrywide vypočítali, že títo ľudia minuli na nájom £30.2 miliardy, čo je trikrát viac ako v roku 2007, kedy sa jednalo o £9.7 miliardy.

Mnohí nájomníci míňajú na zaplatenie nájomného viac ako polovicu svojej mzdy, a už niekoľko rokov sa hovorí, že vláda by mala prevziať kontrolu nad rastom nájomných cien, a tiež investovať viac do výstavby nových dostupných domov.


Foto: Terraced House Oscar F. Hevia

Pridajte svoj komentár!

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup