Koľko Rómov žije dnes v Spojenom kráľovstve

Rómovia sú jednou z najväčších etnických menšín v Európe a ich počet sa odhaduje dnes na 10 až 12 miliónov ľudí. Koľko z nich žije dnes v Spojenom kráľovstve?


Od ich príchodu do Európy z Indie pred 700 rokmi boli politicky, sociálne a kultúrne oddelovaní od dominantného obyvateľstva, ktoré voči nim často prejavovalo negatívne postoje.

Napriek tomu si Rómovia zachovali svoju odlišnú identitu prostredníctvom ich tradícii a jazyka.

História Rómov v Spojenom kráľovstve

Rómovia žili v Spojenom kráľovstve od 15. storočia. Ako prví začali prichádzať z východnej Európy Rómovia na ostrovy najmä z Českej republiky, Poľska, Rumunska a Slovenska v 90. rokoch.


Po rozšírení Európskej únie v rokoch 2004 a 2007 nastala ďalšia emigračná vlna do Spojeného kráľovstva, a samotní Rómovia hovoria, že do Británie si šli nájsť prácu, hľadali rovnosť príležitostí a dobré vzdelanie pre svoje deti, a tiež aby sa vyhli diskriminácii vo svojej domovskej krajine.

Po svojom príchode založili významné spoločenstvá na severe Anglicka, East Midlands, Kente a na severe a východe Londýna.

Dnes nie je presne známe, koľko Rómov žije vo Veľkej Británii, avšak podľa odhadov sa môže jednať o 300 000 ľudí, pričom mnohí z nich sa vyhýbajú deklarovaniu svojej etnickej príslušnosti a používajú svoju národnosť. Rómovia prišli do Británie nielen z Česka a Slovenska, ale tiež z Rumunska, Maďarska a Litvy.

Pripomenieme, že v Spojenom kráľovstve žije dnes okolo 80 až 100-tisíc Slovákov a 40 až 50-tisíc Čechov, pričom je veľmi ťažké zistiť, koľko z nich je Rómov.

Situácia v Británii

Podľa informácii zo stránky equality.uk pracujú mnohí Rómovia v Británii za nízke mzdy pre agentúry.
Ich postavenie je často využívané a mnohí žijú v neštandardných ubytovacích zariadeniach, ktoré zdieľajú s inými rodinami.
To často vedie k zhoršeniu ich zdravia a slabej školskej dochádzke detí.

Pridajte svoj komentár!

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup