Mladí ľudia si nemôžu v Británii dovoliť vlastné bývanie

Posledný prieskum ukázal reálny počet mladých ľudí, ktorí vlastnia svoju nehnuteľnosť. V inštitúte fiškálnych štúdii (IFS) oznámili, že za posledných dvadsať rokov výrazne klesol počet mladých ľudí vo veku od 20 – 30 rokov, vlastniacich nehnuteľnosti.


V rokoch 1995 – 1996, vlastnilo nehnuteľnosť až 65% mladých Britov.
Po dvadsiatich rokoch v období medzi 2015 – 2016 rokom je daný ukazovateľ len 27%.

Priemerný príjem týchto 27% majiteľov domov je od £22-tisíc do £30-tisíc libier ročne. Tretina z nich skončilo britské univerzity, 30% z nich skončilo školu vo veku 16 rokov a tri štvrtiny žijú v spoločnom dome s partnerom, a 60% z nich nemá deti.

Vysoké ceny nehnuteľností a nevýhodné hypotekárne kredity spôsobili, že kúpa nehnuteľnosti je pre Britov ktorí sa chcú osamostatniť, prakticky nemožná.

535 libier mesačne za nájom

Medzi takých ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť vlastné bývanie patrí aj Tom Bourlet, ktorý pre médiá povedal, že si prenajíma samostatnú izbu v byte v centre Brightonu, kde zdieľa jednu izbu so spolubývajúcimi a platí za ňu 535 libier mesačne.

„Platím za túto izbu už dva a pol roka. Je to príliš vysoká suma za izbu, avšak páči sa mi miesto a mám to blízko do práce“, hovorí Tom.

Tom túži po kúpe vlastného domu, avšak ako naň našetriť, keď musí každý mesiac zaplatiť účty za bývanie, plus náklady na cestu, zábavu, a tiež jedlo.
„V súčasnosti je to nesplniteľná túžba. Odkladám si peniaze každý mesiac koľko len môžem, a ani o krok som sa nepriblížil k presťahovaniu do vlastného“, posťažoval sa Tom.

Prečo je to tak?

Odborníci z IFS povedali, že nízke percento mladých Britov vlastniacich nehnuteľnosti sa dá vysvetliť tým, že počas posledných rokov bol rast cien domov a bytov približne sedemkrát rýchlejší ako rast priemerných príjmov mladých ľudí.

Najviac utrpela rastom cien mládež na juhovýchode Anglicka, kde klesol za dvadsať rokov počet mladých ľudí vo veku od 25 – 34 rokov vlastniacich nehnuteľnosti z 64% na 32%.

Čo poradil mladým ľuďom minister výstavby

Minister bytovej výstavby Dominic Raab si myslí, že mladí Briti sa musia za pomocou obrátiť na hypotekárne systémy ponúkané bankami.
Raab tiež vyhlásil, že do projektov výstavby nových domov bolo nedávno vložených 45 miliónov libier.
Vláda má v pláne vybudovať v najbližšej dome približne 100-tisíc nových domov po celej Veľkej Británii.

Pridajte svoj komentár!

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup