PHE: Dávajte si pozor na šarlach! Počet prípadov rastie

Organizácia Verejného zdravia Anglicka odporúča rodičom, aby vedeli o príznakoch a symptómoch šarlachu po značnom zvýšení nahlásených prípadov v krajine v rokoch 2017 až 2018.


Šarlach je veľmi nákazlivé, sezónne bakteriálne ochorenie, ktoré postihuje najmä deti a nie je v tomto ročnom období nezvyčajné. Najčastejšie postihuje deti pod 10 rokov než dospievajúcich alebo dospelých.

Chorobu spôsobuje baktéria Streptokok, ktorá môže prežiť na predmetoch až niekoľko mesiacov. Prenos nastáva vzduchom pri kýchaní, alebo pri kontakte s infikovanými predmetmi.

Public Health England poukazuje na šarlach po značnom zvýšení nahlásených prípadov v Anglicku v rokoch 2017 až 2018.
Najnovšia správa Health Protection Report ukázala, že od polovice septembra bolo v krajine nahlásených až 6 225 prípadov šarlachu, pričom počas minulého roka ich bolo 3 764.

Podľa lekárov je bežné vidieť nárast prípadov šarlachu v tomto ročnom období, a preto by mali rodičia sledovať svoje deti, aby sa liečba začala včas a predišlo sa komplikáciám.

Charakteristické príznaky

Šarlach je zvyčajne mierne ochorenie, ktoré pripomína angínu, nakoľko má veľmi podobné príznaky.
Pri tomto ochorení sa náhle objaví horúčka, často vysoká, zvracanie, bolesti brucha, hlavy a hrdla.

V ústnej dutine majú pacienti jahodovo červené sliznice, opuchnutý hltan a mandle. Na prednej časti horného podnebia sú červené bodky a jazyk je s bielym povlakom, pričom po 2 až 6 dňoch sa povlak stratí a objavia sa červené pupence.

Okrem toho sa na koži objavia vyrážky, ktoré sa z krku a hrudníka rozšíria na celé telo.

Podozrenie na šarlach

Pokiaľ máte podozrenie na šarlach, mali by ste kontaktovať svojho praktického lekára, nakoľko včasná liečba antibiotikami môže pomôcť znížiť riziko komplikácii, ako je zápal pľúc a šírenie infekcie.

Čo by mali robiť pacienti s šarlachom?

Deti a dospelí u ktorých bolo toto ochorenie diagnostikované by mali zostať doma najmenej 24 hodín od začiatku liečby antibiotikami, aby nedošlo k šíreniu infekcie.

Ako sa liečiť

Základným liekom, ktorý je potrebné užívať okolo 0 dní je penicilín. Pacienti by mali mať dostatok tekutín a dodržiavať posteľný režim.

Viac informácii o varovaní Public Health England nájdete TU na oficiálnej vládnej stránke.

Pridajte svoj komentár!

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup