Vzťahy medzi Londýnom a EÚ dosiahli pred začiatkom rokovaní nové dno

Vysoko postavení politici Európskej únie neodpustili Londýnu odignorovanie ponuky na zastavenie Brexitu a vrátili sa k predchádzajúcej taktike nekompromisnej tvrdej pozície pri rokovaniach s Veľkou Britániou.


Rokovania v Londýne medzi Davidom Davisom a Michelom Barnierom sa skončili neúspešne.
Diskusia o prechodnom období sa zmenila na zbytočnú hádku, v dôsledku ktorej vyjednávač z Bruselu povedal o “základných rozporoch” v postoji oboch strán.

Konfrontácia dosiahla nový vrchol už v piatok, kedy Barnier na briefngu povedal, že britská strana “zrušila dôležité stretnutie, kvôli obyčajnému sporu”, a predstavitelia britskej strany rozhorčene vyhlásili, že žiadno z plánovaných podujatí nebolo zrušené.

Po návrate z cesty do Bruselu sa Barnier európskym médiám posťažoval, že nie je schopný pochopiť, čo vláda Spojeného kráľovstva požaduje a aká je jej pozícia vo vzťahu k prechodnému obdobiu po Brexite.

Rokovania o podmienkach prechodného obdobia sa len začali, avšak konflikt záujmov sa dá pozorovať v niekoľkých kľúčových otázkach:

– Veľká Británia požaduje právo napadnúť akékoľvek z pravidiel Európskej únie, ktoré nadobudnú platnosť po formálnom Brexite. V inom prípade bude Británia ako psík uviazaný na reťazi, ktorý musí počas prechodného obdobia počúvať svojho pána, ktorým je EÚ.

– Európska únia plánuje nadeliť Británii na ostatok utečencov, avšak Británia vyhlásila, že by mali byť prerozdelený len medzi plnohodnotných členov EÚ.

– Spojené kráľovstvo nesúhlasí s niektorými politickými rozhodnutiami Európskej únie.

Pridajte svoj komentár!

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup