Ako si zobrať so sebou pri presťahovaní hypotéku?

Kúpite si dom na hypotekárny úver, už ste dostatočne veľa investovali a zrazu sa vaša situácia zmenila a chcete sa presťahovať za prácou alebo školou na iné miesto. Čo môžete spraviť s hypotékou, pokiaľ sa potrebujete presťahovať do iného domu?


Len málo ľudí vie, že vo Veľkej Británii je taká hypotekárna funkcia, ktorá sa volá “porting”. V prípade presťahovania sa si môže vlastník domu zobrať hypotéku so sebou. Táto funkcia ušetrí rodine aj tisíce libier, avšak až dve tretiny Britov nikdy o tejto možnosti nepočuli. A tí, ktorí o nej počuli, sa ju ani nesnažili vybaviť kvôli nedostatku informácii.

Odborník na hypotekárne úvery Chris Irvin z Yorkshire Building Society povedal:
“Prenos hypotéky “porting” nie je prvá vec, nad ktorou sa zamýšľajú ľudia pri plánovaní sťahovania. Avšak môže sa jednať o veľmi dobrú možnosť pre ušetrenie rodinného rozpočtu, obzvlášť, keď máte v hypotéke poplatok za odstúpenie od transakcie alebo poplatok za jej predčasné splatenie.”

Odborník na hypotéky Graham Sellar povedal, že len jeden z piatich ľudí, ktorí sa sťahujú si prenášajú hypotéku so sebou.

“Približne 45% kupcov nehnuteľností, alebo 30-tisíc ľudí, si každý mesiac berú pôžičku na presťahovanie. Kúpou druhého domu si myslia, že budú musieť začať s hypotékou všetko odznovu, a pokiaľ si vypočítajú, že cena ich súčasnej nehnuteľnosti vyrástla, môžu sa rozhodnúť, že si môžu dovoliť zaplatiť pokutu za nevyplatenie hypotéky. Avšak neskôr budú ľutovať roky minuté v prvom dome, keď zistia o možnosti portingu.”

Je potrebné poznamenať, že nie všetky typy hypoték môžu byť prenášané, a preto je tento krok v prvom rade potrebné konzultovať s bankou, ktorá vám dala hypotéku.

Pokiaľ si kupca domu len prenáša existujúcu pôžičku a neberie si ďalšie finančné prostriedky pri presťahovaní sa do nového domu, tak sa mu zvyčajne podarí vyhnúť poplatkom za predčasné splatenie. Vzhľadom na to, že tento poplatok predstavuje od 1% do 5% z pôžičky , tak sa dá touto cestou ušetriť od £1500 a £7500 na hypotéku £150000.
Okrem toho porting môže pomôcť vyhnúť sa citlivým platbám v novej hypotekárnej zmluve, vrátane poplatku za produkt (product fee), ktorý je až £1000, aj keď valuation fee sa bude aj naďalej vyberať.

Pridajte svoj komentár!

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup