Astrofyzik Stephen Hawking zomrel

Známy vedec a autor knihy “Krátka história času” zahynul dnes vo svojom dome v Cambridge veku 76 rokov.


Jeden z najväčších vedeckých pracovníkov dnešnej doby, britský teoretický fyzik zomrel dnes v noci na 14. marca vo svojom dome v Cambridge obklopený svojou rodinou, oznámil hovorca profesora.

V oficiálnom vyhlásení detí vedca Lucy, Roberta a Tima Hawkinga sa hovorí:

“Sme hlboko zarmútení smrťou nášho milovaného otca, veľkého vedca a neuveriteľného človeka, ktorého dedičstvo bude dôležité na mnohé roky dopredu. Jeho vytrvalosť, túžba po živote, zmysel pre humor, inšpirovali ľudí po celom svete. Veľmi nám bude chýbať.”

Profesor Hawking sa stal symbolom neuveriteľnej vytrvalosti a triumfom znalostí nad fyzickým utrpením.

Vo veku 21 rokov mu bolo diagnostikované degeneratívne ochorenie motorických neurónov, a lekári mu predpovedali len dva roky života.

Choroba však postupovala u vedca omnoho pomalšie ako zvyčajne a počas viac ako pol storočia pokračoval Stephen Hawking v tvrdej práci aj napriek rozširujúcej sa paralýze.

Hawking nebol najväčším fyzikom našej doby, ale určite patril medzi tie najdôležitejšie osoby v astrofyzike, a jeho práce boli ocenené Cenou Einsteina, Cenou v oblasti fundamentálnej fyziky, izraelskou vedeckou cenou fondu Woltera, a ďalšími oceneniami.


Foto: Stephen Hawking Lwp Kommunikáció

Pridajte svoj komentár!

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup