Británia vymenila prístup občanov EÚ na svoj trh za právo uzatvárať obchodné dohody

Londýn a Brusel sa dohodli na kľúčových ekonomických podmienkach prechodného obdobia, ktoré budú platiť od marca 2019 až do decembra 2020.


V pondelok vyšlo najavo o dohode medzi Veľkou Britániou a Európskou úniou v kľúčových ekonomických aspektoch prechodného obdobia, počas ktorého bude Spojené kráľovstvo naďalej “na obežnej dráhe” EÚ, pričom formálne už bude mimo únie.

Otázka Írska zostala naďalej nevyriešená.

Dvom stranám sa podarilo nájsť kompromis, podľa ktorého nebude od 30. marca 2019 Európska únia brániť Británii v uzatváraní samostatných obchodných dohôd so všetkými krajinami sveta. Na oplátku zachová Spojene kráľovstvo voľný pohyb pracovných síl z Európskej únie a bude sa bezvýhradne podriaďovať všetkým novým právnym predpisom EÚ, ktoré budú prijaté bez účasti Británie.

“Dnes sme dosiahli ďalší veľký pokrok v posunutí dohody do ďalšej fázy.” – povedal o pondelkovej dohode britský minister pre Brexit David Davis.

O právach občanov EÚ minister Davis povedal: “Pred niekoľkými týždňami sme navrhli cestu v statuse pre EÚ občanov, ktorá bola členskými štátmi uvítaná.”

Hlavný vyjednávač Európskej únie Michel Barnier na briefingu pre svetové médiá uviedol, že strany urobili rozhodujúci krok k pozitívnemu vyriešeniu rokovaní o Brexite, avšak otázka hraníc medzi Írskou republikou a Severným Írskom je naďalej nevyriešená.

Návrh zmluvy bol uverejnený obidvoma stranami s označením ustanovení, v ktorých bola dosiahnutá dohoda.

Viac o dosiahnutej dohode sa dočítate TU v správe britského vyjednávača Davida Davisa.


Foto: Jim Larrison

Pridajte svoj komentár!

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup

Ahoj!

Naše správy nájdeš aj na Facebooku!

Powered by WordPress Popup