Deti z chudobných rodín sú tučnejšie, ako deti z tých bohatších

Deti zo sociálne slabších rodín sú dnes tučnejšie, ako deti zabezpečených rodičov, pričom pred sedemdesiatimi rokmi bola situácia úplne iná.


Pred tým, ako došli vedci z University College London k takémuto záveru, porovnali váhu detí, ktoré sa narodili v 40-tych, 50-tych a 70-tych rokoch.

Ako ukázali štatistiky, v roku 1957 vážili 11-ročné deti z rodín s nízkymi príjmami v priemere o 2 kilogramy menej ako ich rovesníci z bohatých rodín. Situácia bola ovplyvnená nedostatkom potravín a nepriaznivými životnými podmienkami v krajine.

Situácia sa obrátila a v roku 2015 v rodinách s veľmi nízkymi príjmami vážia deti o 2 kilogramy viac, ako tie, ktoré sú vychovávané rodičmi s lepšou finančnou situáciou.

Autori štúdie uverejnenej v časopise The Lancet Public Health tvrdia, že z momentu povojnového obdobia sa zmenil stravovací režim a fyzické cvičenie detí.
Deti narodené po vojne do roku 1954 jedli organickú stravu, v ktorej bolo veľa zeleniny a málo tuku a cukru.
Následne sa však stravovacie návyky vo Veľkej Británii zmenili a postupne sa začala rozvíjať u detí obezita.
Tie tovary, ktoré boli predtým drahé a boli považované za lahôdky, sa stali lacnejšie a cenovo dostupnejšie.

V súčasnosti má v čase ukončenia základnej školy jedno z piatich detí v krajine nadváhu, pričom v niektorých oblastiach váži až polovica 1-ročných detí viac, než by mali.

Nedávna analýza Public Health England ukázala, že deti s nadváhou konzumujú denne o 500 kalórii viac ako je denná norma.

Pridajte svoj komentár!

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup