Milióny britských rodín čakajú škrty v sociálnych príspevkoch

Najchudobnejšie rodiny vo Veľkej Británii očakáva počas nasledujúcich šiestich rokov výrazné zníženie ročných sociálnych príspevkov.


Podľa názoru britského ministra financií Philipa Hammonda je Británia teraz v “zlomovom bode”, a je “vidieť svetlo na konci tunela”.

Kancelár je presvedčený, že po prvýkrát po dlhom čase klesol domáci dlh krajiny.

Avšak Hammond zároveň vystupuje za ďalšie znižovanie verejných výdavkov, a teda za najväčšie znižovanie vyplácania dávok od roku 2008. Vďaka prvej sérii škrtov sa britskej vláde podarilo od apríla 2017 roku ušetriť £2.5 miliardy a znížiť príjem rodín, ktoré sa ledva držali na hladine.

Ďalšie znižovanie príspevkov sa dotkne 11 miliónov rodín, vrátane 5 miliónov tých najchudobnejších.

Dobrou správou pre sociálne slabších obyvateľov Británie je to, že pre viac ako 1.5 milióna pracujúcich ľudí, ktorí dostávajú dávky sa zvýšia od apríla mzdy o 4.4%, kedy vo Veľkej Británii vyrastie úroveň minimálnej mzdy z £7.50 na £7.83. Na druhej strane sa plánuje zníženie vyplácaných príspevkov až o 2.5 miliardy libier.

V roku 2012 postihli škrty v prídavkoch na deti najmä rodiny s vysokými príjmami, tento rok pocítia zmeny najmä rodiny s priemernými a nízkymi príjmami.
Analýza zníženia príspevkov ukazuje, že rodiny stratia v priemere okolo 190 libier, avšak v niektorých prípadoch to môže byť ešte viac.

Štyri hlavné škrty

 • Zmrazenie na tretí rok platieb pre ľudí v produktívnom veku ušetrí vláde 1.9 miliardy libier a zasiahne 11 miliónov rodín. 3% zníženie príspevku v produktívnom veku bude najväčšie za posledné 4 roky.
 • Zníženie príspevkov očakáva rodiny, ktoré majú viac ako 2 deti, pričom s narodením tretieho dieťaťa stratí rodina 2 780 libier. Toto opatrenie ušetrí vláde 400 miliónov a dotkne sa 150-tisíc rodín.
 • Zrušenie rodinnej zložky v novom daňovom príspevku a universal credit pre rodiny s deťmi bude stáť rodiny 545 libier a rozpočet ušetrí 200 miliónov ročne a zmenu pocíti 400-tisíc rodín.
 • Nakoniec, zavedenie kontroverzného systému univerzálnych dávok, ktorý kombinuje niekoľko rôznych príspevkov do jedného, ušetrí krajine 200 miliónov libier.

  Podľa prieskumu nadácie Joseph Rowntree, po prijatí škrtov a zmrazení väčšiny dávok v produktívnom veku a daňových úľav stratia tento rok rodiny s dvoma deťmi 380 libier v porovnaní s možným scenárom zvýšenia universal credit v súlade s nárastom cien.

  Hovorca parlamentu o škrtoch v príspevkoch povedal: “Míňame viac ako 90 miliárd libier ročne na rôzne príspevky pre práceschopné obyvateľstvo, a toto číslo naďalej rastie.”

 • Pridajte svoj komentár!

   

  Ahoj!

  Čítaj nás na Facebooku!

  Powered by WordPress Popup