Používanie mobilu za volantom je drahšie, ako si myslíte

Okrem vysokej pokuty, ktorej maximálna výška je až 1000 libier, hrozí vodičovi za telefonovanie počas jazdy aj zvýšenie poistného až o 40% počas piatich rokov.


Pokiaľ je vodič prichytení pri šoférovaní s mobilným telefónom, môže dokonca úplne prísť o svoje poistenie. V najlepšom prípade ho čaká trojnásobný nárast poistného.

Okrem pokuty vo výške 200 libier, ktorá bola stanovená pred rokom, čaká takýchto vodičov aj zvýšenie poistného až o 40% a to tiež len v takom prípade, že poisťovňa bude súhlasiť v spolupráci s takýmto vodičom.

Najvyššia pokuta súdom je však ešte vyššia a môže byť až £1 000 (£2 500 pre vodičov nákladných vozidiel a autobusov).

Vinník bude za telefónny rozhovor za volantom “platiť” ešte ďalších 5 rokov. Okrem toho zaplatí pokutu 200 libier a stratí 6 bodov z vodičského preukazu.
Pokiaľ bude vodič “zelenáč” prichytený s telefónom na uchu počas dvoch rokov od skúšiek na vodičský preukaz, príde úplne o svoje oprávnenie.

Pokuta za mobilný telefón je dokonca prísnejšia ako za prekročenie rýchlosti.


Podľa nedávnej štúdie odborníci porovnávali platby poistného u 9 rôznych poisťovní poslušných vodičov, tých, ktorí prekročili rýchlosť a tých, ktorí používali za volantom mobilný telefón.
Z 9 spoločností až 5 odmietlo ďalej spolupracovať s vodičom, ktorý telefonoval za jazdy. Ďalšie 4 spoločnosti súhlasili v spolupráci s pirátmi ciest a tými, ktorí telefonujú aj počas jazdy, avšak vyhlásili, že priemerná cena poistného po dobu piatich rokov bude pre “telefonistov” £910.54, pričom pre pirátov ciest £699.76.

Odborníci hovoria, že poisťovne si už dávno všimli, že vodiči, ktorí používajú mobilné telefóny počas jazdy sú rizikovejší pre vytvorenie nebezpečných situácii na ceste ako piráti ciest.

Pravidlá používania mobilného telefónu za volantom

Od decembra 2003 roku nemôžu používať vodiči za volantom mobilné telefóny, pokiaľ majú zapnutý motor.
Dnes je pokuta £200 a šesť trestných bodov.

Telefón môže byť používaný ako navigácia v prípad, že je nastavený ešte pred naštartovaním.

Počas jazdy musí byť telefón v špeciálnom držiaku pod uhlom 45 stupňov od očí vodiča.

Podrobné informácie o používaní mobilného telefónu v automobile a výšku pokút nájdete TU na vládnej stránke.

Pridajte svoj komentár!

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup