Právnik: Briti majú právo na zachovanie si občianstva Európskej únie

Britský právnik Jo Maugham spustil crowdfundingovú kampaň, vďaka ktorej si budú podľa jeho názoru môcť občania Veľkej Británie zachovať občianstvo Európskej únie po tom, ako nastane Brexit.


Do dnešného dňa získal právnik viac ako 60-tisíc libier hlavne vďaka svojmu účtu na Twitter, aby financoval súdny proces, ktorý uviazol na súde v Holandsku.

Maugham považuje súdne konanie, ktoré podalo 5 britských občanov, žijúcich v Holandsku, za jedno z najdôležitejších za posledných 50 rokov.

“Otázka je otvorená: ochráni európsky zákon občianstvo Európskej únie ako niečo skutočne cenné. To znamená niečo, čo môže prežiť aj po odchode Veľkej Británie z Európskej únie”, povedal Maugham.

Prípad sa opiera o článok 20 Dohody o fungovaní Európskej únie, v ktorom sa hovorí, že “občianstvo Európskej únie môže byť doplnkové a nezamieňa národné občianstvo”.

Inými slovami, právnik chce dosiahnuť, že občianstvo EÚ nenahrádza národné občianstvo, nakoľko existujú obe, a odchod krajiny z Európskej únie neznamená pre britských občanov automatickú stratu európskeho občianstva.

V prípade víťazstva na súde si zachovajú Briti svoje právo žiť, pracovať a cestovať po Európe, dokonca aj v prípade, že Veľká Británia odíde z jednotného trhu, pričom Európania takéto práva na území Veľkej Británie mať nemusia.

Vec bude na súde 19. apríla, a pokiaľ bude proces úspešný, Jo Maugham očakáva posúdenie súdneho procesu na Európskom súdnom dvore počas štyroch mesiacov.


Foto: Guled Ahmed

Pridajte svoj komentár!

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup

Ahoj!

Naše správy nájdeš aj na Facebooku!

Powered by WordPress Popup