Prečo britskí zamestnávatelia naďalej prijímajú prisťahovalcov

Britskí úradníci sa snažia vytvoriť imigračné pravidlá, ktoré nadobudnú účinnosť po konci prechodného obdobia po Brexite.


Podľa nových pravidiel by nové imigračné pravidlá mali znamenať ukončenie voľného pohybu pracovných síl a zároveň zabrániť vážnemu poškodeniu hospodárstva. Úradníci chceli nové pravidlá aplikovať hneď po Brexite, avšak britská vláda ustúpila Európskej únii vo svojich požiadavkách a až do konca prechodného obdobia budú mať prisťahovalci z EÚ rovnaké práva ako predtým.

Poradenský výbor pre migráciu vypracoval štúdiu a preskúmal na žiadosť ministerky vnútra Amber Rudd údaje z viac ako 400 spoločností, priemyselných orgánov a vládnych oddelení.

Podľa správy vládnych poradcov britské spoločnosti považujú európskych prisťahovalcov za odborníkov, ktorí sú motivovanejší, flexibilnejší a ochotnejší pracovať. Okrem toho sú prisťahovalci ochotní zostať v práci aj dlhšie, súhlasia s nadčasmi a preukazujú “dôslednú pracovnú etiku”.

Okrem toho sú európski prisťahovalci často považovaní za kvalifikovanejších.Správa poukazuje na analýzu, podľa ktorej pracujúci prisťahovalci dosahujú nižšiu mieru absencií v práci, ako rodáci z Británie. Podľa názoru odborníkov nemôžu niektorí podnikatelia dať vyššie mzdy domácim pracovníkom, a preto sú orientovaní na nižšie sadzby pre prisťahovalcov.

Imigranti zo západných krajín, ktoré vstúpili do EÚ do 2004 roku, zarábajú o 12% viac, ako rodení Briti.
Na druhej strane migranti z krajín, ktoré sa pripojili k EÚ v 2004 roku ako sú tiež Slovensko, Česko a Poľsko, zarábajú až o 27% menej ako domáci Briti.

Výskumníci dospeli k záveru, že drvivá väčšina zamestnávateľov využíva prisťahovalcov vtedy, pokiaľ sú lepší alebo v niektorých prípadoch jediní dostupní kandidáti.

Pridajte svoj komentár!

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup