Presne rok do Brexitu: Aké sú míľniky a čo nás čaká?

Presne o rok, 29. marca 2019 o 23:00, opustí Spojené kráľovstvo Európsku úniu a prestane byť viac jej členom.


V júni 2016 hlasovala väčšina obyvateľov Spojeného kráľovstva za odchod krajiny z Európskej únie, a vláda plní toto rozhodnutie. Brexit nastane presne o rok a pred Britániou je niekoľko míľnikov, ktoré sa počas tohto obdobia stanú.

V apríli 2018 sa začnú medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou rokovania o podmienkach obchodnej dohody a spolupráci v oblasti bezpečnosti.
Vyjednávač z Bruselu Michel Barnier predtým povedal, že verí, že do októbra očakáva konštruktívne zavŕšenie tohto dialógu.

V Bruseli sa bude 18. a 19. októbra konať summit EÚ, na ktorom bude dohodnutý konečný text o ukončení členstva, v ktorom budú právne zabezpečené všetky kľúčové body Brexitu, vrátane občianskych práv, finančných záväzkov strán, a tiež podmienky írskej hranice. Tiež tu budú špecifikované podmienky a vo forme podmienok budú vypracované “politické vyhlásenia” určujúce širokú škálu otázok o dlhodobej spolupráci medzi Britániou a EÚ.

V januári 2019 budúceho roku musí byť zmluva o ukončení členstva Spojeného kráľovstva v EÚ ratifikovaná britským a európskym parlamentom.

29. marca 2019 roku o 23:00 bude ukončené členstvo Veľkej Británie v Európskej únii. Stane sa tak rovno o dva roky po oficiálnom oznámení odchodu z bloku a zároveň po štyridsiatich šiestich rokoch členstva v tejto organizácii.

Na druhý deň, 30. marca sa začne prechodné obdobie vo vzťahoch medzi krajinou a EÚ, ktoré bude trvať až do konca 2021 roku. Európska únia oficiálne schválila pre Veľkú Britániu 21-mesačné prechodné obdobie, ktorého hlavným princípom je zachovanie voľného obchodu medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou v plnom rozsahu, bez akýchkoľvek ciel a tarifov. Na druhej strane Británia nebude brániť voľnému pohybu pracovných síl, čo znamená, že Slováci budú môcť naďalej prichádzať do Spojeného kráľovstva za prácou aj počas prechodného obdobia.

Pridajte svoj komentár!