Theresa May ustúpila v spore o právach EÚ prisťahovalcov

Britskej premiérke sa nepodarilo presvedčiť vedenie Európskej únie o tom, že prisťahovalci, ktorí prišli do Veľkej Británie po referende o Brexite, prišli len kvôli hľadaniu konkrétnych výhod a nezaslúžia si ich.


Britská premiérka Theresa May vystúpi dnes s programovým vyhlásením o prechodnom období. Pred prejavom vyšlo najavo, že vedenie EÚ dotlačilo vládu Spojeného kráľovstva v otázke práv prisťahovalcov, ktorí prešli na jednu alebo druhú stranu Lamanšského prielivu po vyhlásení výsledkov referenda.

Britská vláda postupne ustupovala v otázke práv prisťahovalcov z EÚ a práv expatov v Európskej únii. Európska únia súhlasila s tým, že Veľká Británia nebude vyplácať žiadne príspevky a dotácie novým prisťahovalcom do piatich rokov od ich príchodu do krajiny ešte za vlády Davida Camerona. Po ohlásení výsledkov referenda bola táto zmluva zrušená a diskusie o právach prisťahovalcov sa začali opäť od začiatku.

V januári tohto roka ohlásila Theresa May o tvrdom prístupe vlády, pričom bolo potrebné rozdeliť prisťahovalcov z EÚ na tých, ktorí “zapustili korene” a tých, ktorí prišli len po referende. Zatiaľ čo pre prvú skupinu bola po dlhých rokovaniach dohodnutá široká škála práv, druhej skupine plánovala vláda zamietnuť právo na získanie povolenia na pobyt po určitom termíne.

Argument britskej vlády pre rozdelenie prisťahovalcov na dve skupiny znel “Oni (prisťahovalci po Brexite) vedeli, do čoho išli a vedeli, že budú mimo Európskej únie a všetkých výsad, ktoré únia ponúka”.

Vedenie Európskej únie však dalo jasne najavo, že s takýmto postojom britskej vlády sa rokovania o obchode nikdy nezačnú a Theresa May musela ustúpiť. V dôsledku toho sa na vládnej stránke hovorí, že “občania EÚ a členovia ich rodín môžu prichádzať do Veľkej Británie počas prechodného obdobia za rovnakých podmienok ako doteraz.”

TU nájdete podrobnejšie informácie o právach občanov krajín Európskej únie v Británii počas prechodného obdobia.


Foto: Number 10

Pridajte svoj komentár!

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup

Ahoj!

Naše správy nájdeš aj na Facebooku!

Powered by WordPress Popup