V Británii rastie počet pacientov závislých na liekoch

Public Health England preverí tisíce receptov na lekárske preparáty, ktoré vyvolávajú závislosť. Podľa údajov NHS sa každému jedenástemu pacientovi predpisuje recept na lieky, príjem ktorých spôsobuje závislosť.


Komisia má v pláne prehodnotiť recepty na silné sedatíva, lieky proti bolesti a antidepresíva.

Odborníci z PHE sú znepokojení rastom závislosti pacientov od lekárskych preparátov a obávajú sa, že situácia sa môže vymknúť z pod kontroly.

Kontrolované môžu byť nasledujúce preparáty:

 • sedatíva a lieky na znižovanie úzkosti, známe tiež ako benzodiazepines, zolpidem a zopiclone;
 • lieky proti bolesti a lieky na liečbu epilepsie, také akoopiody, pregabalin a gabapentin;
 • antidepresíva.

  Podľa správ lekárov sa v Anglicku počas posledných piatich rokov zvýšil počet receptov na vyššie uvedené preparáty o 3%.

  Minister verejného zdravotníctva Steve Brine povedal: „Vieme, že problém závislosti od lekárskych preparátov je široko rozšírený aj v iných krajinách. Máme v pláne previesť široké vyšetrovanie s cieľom ubezpečiť sa, aby lekári mali základ na predpisovanie nebezpečných liekov.“

  Predstavitelia komisie, ktorí budú kontrolovať predpísané recepty, uistili, že pravdepodobne zostanú mnohé recepty naďalej v platnosti, a zdôraznili, že pacienti nemusia prestať tieto lieky užívať bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom.

  Pre pacientov, ktorí už majú na liekoch závislosť plánuje britská lekárska asociácia vytvoriť horúcu linku podpory a bezplatných konzultácii.

  V súvislosti s prehĺbením problému závislosti Angličanov na zdravotných preparátov zavedie PHE prísnejší systém kontroly všetkých receptov predpísaných lekármi. Doktori budú tiež povinní konzultovať s pacientmi predpisovanie silných liekov a vysvetliť im vedľajšie účinky ich užívania.

 • Pridajte svoj komentár!

  Ahoj!

  Čítaj nás na Facebooku!

  Powered by WordPress Popup