Zamestnávateľ ma obvinil z krádeže a prepustil zo zamestnania

Do redakcie sme dostali správu od nášho čitateľa Vlada, ktorému sa stala nepekná situácia. Dostal v práci výpoveď po obvinení z krádeže bez dôkazov.


Správa od nášho čitateľa Vladimíra
Dobry den. Chtel bych se vas na neco zeptat jestli by jste mi pomohli z nejakou informaci.Z hruba pred trema tydny sem byl vyhozen ze zamestnani z duvodu ze sem ukradl penize z obalky (z ktere pry udajne zmizlo prez 500 liber). Byl sem krive obvinem ze penize sem ukradl ja, protoze na smene sem byl jen ja a (pracovnik narodnosti Polak ktery se majitelum staral o podnik). Majitele mi proplatili ze zakona tydeni notice plus dovolene a tim chcou nebo uz si mysli ze to skoncilo. Byl sem krive obvinen z kradeze a vyhozen ze zamestnani bez jedineho dukazu po smyslenem pribehu. Nemuzu to nechat jen tak byt. Muzete mi nejak pomoct na koho se muzu obratit a co muzu delat? Dekuju moc

 

 


Pri prepustení z práce musí zamestnávateľ ukázať, že:
– má platný dôkaz, ktorý môže dokázať vašu vinu;
– koná primerane daných okolností;
– preskúma situáciu pred prepustením, napríklad pokiaľ bola na vás podaná sťažnosť.

Pokiaľ by sa Vlado daného činu dopustil, jedná sa zo strany zamestnávateľa o spravodlivú výpoveď, nakoľko prepustenie zo zamestnania v Británii považované za spravodlivé, pokiaľ sa zamestnanec dopustil hrubého porušenia – gross misconduct. V takýchto prípadoch sa mohol zamestnanec dopustiť krádeže v práci, agresívneho správania, obťažovania iných zamestnancov, pracovná absencia, porušenie bezpečnostných predpisov a bitky na pracovisku.

Podľa pravidiel Acas je postup prepúšťania nasledovný

1. Zamestnávateľ vám prinesie list s opísaním problémov
2. Zamestnávateľ zorganizuje s vami stretnutie v prijateľnom čase dňa. Máte nárok na to, aby ste šli v doprovode kolegu, predstaviteľom odborov alebo právnikom.
3. Po stretnutí vám zamestnávateľ v písomnej forme oznámi svoje rozhodnutie.
4. Pokiaľ nesúhlasíte s rozhodnutím, zamestnávateľ vám musí dať možnosť podať odvolanie. Odvolanie sa podáva v tomto štádiu opäť zamestnávateľovi, a malo by sa konať opakované stretnutie so zamestnávateľom.
5. Rozhodnutie zamestnávateľa, ktoré bolo prijaté po druhom stretnutí po odvolaní sa považuje za konečné rozhodnutie.
6. Pokiaľ s ním nesúhlasíte, môžete podať sťažnosť na Employment Tribunal. Sťažnosť musíte podať do 3 mesiacov od dátumu výpovede.

Naša rada Vladovi

Odvolaj sa voči rozhodnutiu zamestnávateľa v písomnej forme a poukáž na to, že zamestnávateľ musí mať dôkaz. Pokiaľ sa ti nepodarí obhájiť pred zamestnávateľom, kontaktuj Advisory, Conciliation and Arbitration Service (Acas) na telefóne 0300 123 1100. Okrem toho môžeš získať právnu radu od Citizen Advice.

Poslednou možnosťou je podanie sťažnosti na Employment Tribunal od 3 mesiacov od dátumu výpovede. TU sa dozviete viac o vašich právach pri prepúšťaní.

Pridajte svoj komentár!

 

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup