Briti budú čeliť rekordnému rastu miestnych daní a škrtom v poskytovaných službách

Tohtoročné zvyšovanie miestnych daní je najväčšie za posledných štrnásť rokov, avšak rozsah služieb poskytovaných úradmi sa výrazne znížil.


Od apríla 2018 sa výrazne zvýšili miestne dane Council Tax vo väčšine miest, pričom priemerná britská domácnosť zaplatí o 81 libier viac, ako minulý rok. V relatívnom vyjadrení došlo k zvýšeniu dane až o 5.1% a suma priemerných miestnych daní za rok dosiahla 1671 libier.

Väčšine miestnych úradov, ktoré zvýšili miestne dane o viac ako 5% odôvodnili toto opatrenie rastom nákladov na sociálne zabezpečenie a starostlivosť o starších občanov. Avšak zo zoznamu úradmi poskytovaných sociálnych služieb vypadlo niekoľko pozícii, čo úrady vysvetlili tým, že financovanie sociálnych služieb zo štátneho rozpočtu sa od roku 2011 znížilo už o polovicu.

Predseda asociácie miestnych orgánov lord Porter povedal, že dodatočné príjmy by mali v tomto roku znížiť tlak na miestne rozpočty, avšak v mnohých radách nebude pokrytý deficit rozpočtu, a dokonca ani takéto zvýšenie nezalepí všetky diery, čo znamená, že miestne orgány budú musieť zoškrtať zoznam verejných služieb, ponúkaných občanom. Najohrozenejšie sociálne skupiny budú aj naďalej dostávať sociálnu ochranu na úrovni miestnych úradov. Jedná sa najmä o pomoc starším a postihnutým ľuďom, ochranu materstva a detstva, a tiež boj s bezdomovectvom.

Opoziční poslanci však hovoria, že pre konzervatívcov je bežnou praxou, aby ľudia “platili viac za menej”.

Pridajte svoj komentár!

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup