Indické reštaurácie sú nespokojné s tým, že prisťahovali z EÚ majú prednosť

Majitelia indických reštaurácii vyjadrili svoju nespokojnosť s tým, že prisťahovalci z Európskej únie budú mať na trhu práce v Británii prioritné postavenie dokonca aj po Brexite.


Downing Street nepopiera, že v rokovaniach oboch strán o budúcej obchodnej dohode sa uvažuje o možnosti zavedenia prioritného postavenia pre občanov Európskej únie, aby sa mohli presúvať z jedného sektoru ekonomiky do druhého (čo znamená, nechať naďalej otvorené dvere do Británie), kde je nedostatok pracovnej sily.

Toto rozhodnutie však vyvolalo nespokojnosť u majiteľov najväčších indických reštaurácii v Británii, ktorých hodnota sa odhaduje na 4.3 miliardy libier, nakoľko v referende im sľubovali, že po Brexite bude pre nich ľahšie priviesť do krajiny najlepších kuchárov z južnej Ázie.

Enam Ali, zakladateľ British Curry Awards poznamenal, že “predtým sa hovorilo o tom, že odchod Británie z EÚ poskytne príležitosť pritiahnuť odborníkov z iných, nie európskych krajín, ktorí sú potrební v určitých sektoroch ekonomiky, avšak v skutočnosti tomu tak nebude.”

Majitelia indických reštaurácii sa obávajú, že v rade za vízami, kde budú mať prednosť občania EÚ, zostanú úplne bez kvalifikovaného personálu. Okrem toho sa dnes každý deň zatvára jedna alebo niekoľko reštaurácii kvôli nedostatku odborníkov v tejto oblasti.

Niektorí britskí ministri však trvajú na tom, že po odchode Británie z EÚ musia mať občania všetkých krajín rovnaké práva.Avšak mnohí vystupujú za poskytnutie priority občanom EÚ na pracovnom trhu po Brexite výmenou za výhodné podmienky budúcej obchodnej dohody.

Vláda sa snaží vyhnúť nedostatku pracovníkov tým, že ponúkla vyškolenie Britov, aby mohli pracovať ako šéfkuchári.

Pridajte svoj komentár!

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup