Po Brexite bude pre Slovákov ľahšie získať povolenie na pobyt

V dokumente o prisťahovalectve predloženom Veľkou Britániou sa hovorí o tom, že po Brexite bude pre občanov Európskej únie ľahšie získať pobyt na území Británie.


V dokumente sa hovorí o tom, že vláda má v pláne zrušiť niektoré požiadavky, ktoré sa uplatňujú na kandidátov na trvalý pobyt. To platí pre povinné poistenie a dôkazov o oficiálnej práce. Odborníci hovoria, že takým spôsobom môže počet prisťahovalcov v krajine niekoľkonásobne vyrásť. Ministerstvo vnútra zároveň trvá na tom, že v spojitosti so zjednodušením podmienok sa zvýši počet podvodníkov, a následné vyrastie počet trestných činov v krajine.

Vláda predpokladá, že v období od 20. marca 2019 roku do 31. marca 2020 roku sa zvýši počet žiadostí na získanie práva na trvalý pobyt od občanov krajín Európskej únie. Home Office nemusí zvládnuť rastúci počet žiadostí na udelenie statusu. Pre registráciu občanov, ako sa predtým predpokladalo, bude potrebných ďalších 1500 pracovníkov. Avšak zatiaľ vyrástol počet zamestnancov ministerstva vnútra len o 200 ľudí, pričom ďalších 260 nových zamestnancov je školených na to, aby sa mohli zúčastniť pri procese registrácie občanov.

Okrem toho sa v dokumente o prisťahovalectve hovorí o tom, že “predvolená pozícia”, kedy občania EÚ mali viac výhod pri získaní statusu v Británii, ako prisťahovalci z iných krajín, už viac nebudú. Vláda však zároveň neuverejnila všetky podrobnosti, ako bude fungovať nový vízový systém pre občanov EÚ.
Okrem toho Theresa May nezaručuje, že európski občania získajú zvláštne povolenie na právo pobytu v krajine po skončení prechodného obdobia po Brexite.

Home Office zároveň poznamenal, že proces udeľovania povolenia na pobyt bude maximálne jednoduchý a pohodlný, avšak všetci žiadatelia budú musieť preukázať, že nemajú záznam v registre trestov, a členovia ich rodín dodržiavajú imigračné pravidlá.


Foto: Number 10

Pridajte svoj komentár!

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup