Po prvýkrát za 35 rokov bola prekročená hranica ochorení šarlachu

Tento rok sa zvýšili prípady výskytu ochorení šarlachu, pričom prah nakazení bol prekročený po prvýkrát od roku 1982.


Aj napriek tomu, že sa jednalo len o ojedinelé prípady, ktoré sa najčastejšie vyskytujú u malých detí, lekári odporúčajú rodičom, aby boli obozretní.

Podľa oficiálnych údajov Public Health England dosiahol počas prvých troch mesiacov 2018 roku počet prípadov šarlachu 15 500. Je to dvakrát viac, ako bolo v rovnakom období. Počas minulého týždňa bolo zaregistrovaných 1624 prípadov a týždeň pred tým to bolo 2 105 prípadov.

Nakazení musia byť izolovaní od okolia minimálne jeden deň, nakoľko choroba je vírusná a prenáša sa vzduchom a dobrou správou je, že pri správnej a včasnej liečbe nespôsobuje komplikácie.

Od polovice septembra do marca bolo zaznamenaných 11 982 prípadov. Pre porovnanie za obdobie počas uplynutých piatich rokov bolo zaznamenaných len 4 480 prípadov ochorenia.
Podľa slov zástupcu riaditeľa National Infection Service PHE Nicka Phina je pre toto ročné obdobie nárast výskytu šarlachu neobvyklý.

Prvé príznaky sú vysoká horúčka a bolesť v krku a po niekoľkých dňoch sa objaví na koži malé červené vyražky.
Hneď po prvých príznakoch by mali rodičia detí navštíviť lekára, pretože pri včasnej liečbe sa dá zabrániť infekcií a zápalu pľúc.


Foto: Alex Proimos

Pridajte svoj komentár!

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup