S pomocou aplikácie môžu podvodníci za niekoľko sekúnd skopírovať údaje z karty

Podľa štatistík vyrástol minulý rok dvojnásobne počet prípadov podvodov a krádeží údajov z bezkontaktných platobných kárt.


Štúdie ukázali, že s pomocou obyčajnej aplikácie môže podvodník ukradnúť osobné údaje bez toho, aby sa samotnej karty čo len dotkol.

Stiahnutá aplikácia zmení obyčajný mobilný telefón alebo tablet na skener. Po skopírovaní údajov môže podvodník nielen nakupovať na internete, ale si tiež objednať luxusnú dovolenku a zaplatiť peniazmi držiteľa karty.

Takáto aplikácia sa dá stiahnuť v obchode Google Play a nainštalovať na platformu Android. Avšak nie je dostupná na Apple, nakoľko táto spoločnosť vyžaduje certifikáciu developerov.

Po nainštalovaní aplikácie stačí prejsť s tabletom alebo mobilom okolo osoby na tom mieste, kde sa nachádza jej bezkontaktná platobná karta. Následne sa na obrazovke u podvodníka ukáže dátum karty, a tiež jej číslo.
Jediné, čo aplikácia nekopíruje je trojmiestny bezpečnostný kód CVV, ktorý sa nachádza na zadnej strane karty, avšak pri nákupe na internete, vrátane Amazonu, nie sú tieto tri čísla potrebné.

Číslo karty sa tiež predáva podvodníkmi na internete len za 5 libier.

Dobrou správou je, že aplikácii sa pri teste nepodarilo skopírovať údaje z karty, ktorá sa nachádzala v peňaženke a taške, nakoľko na skopírovanie je potrebná bližšia vzdialenosť k bezkontaktnému čipu.

Bezkontaktné karty bez PIN kódu s ktorými sa dá spraviť nákup až do 30 libier sa stávajú v poslednej dobe veľmi populárne. Za tri roky sa počet takýchto kárt zdvojnásobil. V roku 2015 ich bolo vydaných 59 miliónov a o dva roky v roku 2017 už 119 miliónov.

Za posledný rok zaplatili ľudia v krajine bezkontaktnými kartami na sumu 52 miliárd libier a v rovnakom čase bolo z kárt podľa oficiálnych údajov ukradnutých 14 miliónov libier.


Foto: Robert

Pridajte svoj komentár!

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup