Požiadavky na životopis sa môžu veľmi líšiť v rôznych krajinách a spoločnosti. Každý HR manažér potvrdí, že nesprávne zostavený životopis – koniec vašej možnosti začať kariéru. Aké sú to chyby, ktorým by ste sa mali vyhnúť pri zostavení Vášho životopisu v rôznych častiach sveta? O tom napísal portál careerBuilder pri ankete na 5000 ľudí hľadajúcich prácu na rôznych kontinentoch.
Šesť nenapraviteľných chých, ktorým sa musíte vo Vašom životopise.
Preklepy
Najväčším problémom sú preklepy v texte pre francúzskych zamestnávateľov, z ktorých 68% automaticky hádže životopis do koša. Takisto sa správajú zamestnávatelia v Brazílií (67%), Taliansku (65%), USA (58%) a Číne (56%). V Rusku je strážcov pravopisu nie tak veľa (49%), a najmenej v Indií (28%).
Ten istý životopis na rôzne pracovné ponuky
Napísať životopis na konkrétnu pracovnú ponuku si najviac cenia v Číne. 71% čínskych zamestnávateľov, 45% indických a 42% britských ignorujú všeobecné životopisy, ktoré sú zostavené na všetky “životné prípady”. V Rusku na toto upriamuje pozornosť 35% zamestnávateľov.
Kopírovanie textu
65% čínskych HR, a taktiež 54% ich brazílskych a 48% ruských kolegov ignorujú životopisy, v ktorých sú skopírované celé frázy z inzerovanej pracovnej ponuky. A v takom Nemecku a Francúzsku kopírovanie textu z inzerátu je tŕňom v oku len pre 24% a 23 percent zamestnávateľov.
Absencia alebo nedostatok profesionálnych zručností
Vyzerá to ako samozrejmosť pri zostavení životopisu, avšak aj napriek tomu o nejčasto zabúdaju záujemcovia o prácu. Absencia zoznamu profesionálnych pracovných schopností, znalostí jazykov, počítačových programov a ďaľších znalostí potrebných k práci núti 56% indických zamestnávateľov okamžite vyhodiť podobné životopisy. V Rusku sa takto správa 55% zamestnávateľov a v Nemecku 44%, zato v Japonsku len 7%.
Nesprávna emailová adresa
Toto je častým problémom. Používanie osobných emailov, ako napríklad [email protected], [email protected] može byť príčinou, prečo poputuje váš životopis…… do koša. V USA 31% prípadov, v Veľkej Británií a Francúzsku 24%, v Nemecku 22% prípadov a v Rusku 20%. Preto treba mať na komunikáciu s zamestnávateľom email fo formáte [email protected]ázovservera.
Absencia motivačného listu
Ako poslednú vec, ktorú netrba nikdy zabúdať je priloženei motivačného listu. Bez tejto časti vašej žiadosti o zamestnanie stratí o vás záujem 39% zamestnávateľov v Nemecku, 30% vo Francúzsku a 24% vo Veľkej Británií. Zato v Rusku až 97% zamestnávateľov nevidí problém v absencii motivačného listu.
Veľa šťastia pri hľadaní práce.